Další ‚šmejd‘: muž seniorům montuje předražené zámky

nekalé praktiky

Další ‚šmejd‘: muž seniorům montuje předražené zámkyNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Policie obvinila z lichvy třiačtyřicetiletého podnikatele z Teplicka, jehož firma dodává a montuje seniorům předražené zámky. Poškozených už je kolem 90, řekl dnes novinářům vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie Martin Charvát. Poškození jsou podle kriminalistů z celých Čech. Metody obviněného kriminalisté přirovnávají k takzvaným šmejdům.

Za zámkové vložky v hodnotě necelých 600 korun si obviněný muž a jeho zaměstnanci účtují tisíce, někdy i desetitisíce korun. Podle kriminalistů obcházeli především starší bytovou zástavbu a klasickým podomním prodejem se snažili zámky prodávat. „Všichni současní poškození jsou senioři, řekl bych průměr kolem 70 let, ale máme i poškozené přes 90 let. Částky byly různé, od dvou tisíc do extrémů, které dosahovaly řádů desítek tisíc. Maximum je tam 32.000 korun,“ řekl ČTK vyšetřovatel Petr Berger. Prokázaných případů mají policisté zatím zhruba 90, jejich počet ale nejspíš ještě vzroste.

Mezi těmi, kteří koupili předražený zámek, jsou i manželé Ronovi z Ústecka. Podobně jako v jiných případech se nechali přesvědčit, že bezpečnostní vložku nutně potřebují. „Říkali, že u nás v domě už dva byty vykradli. Manželka tedy souhlasila a nechala od nich zámek vyměnit za bezpečnostní,“ řekl osmdesátiletý Václav Ron. Kromě zámku manželům trojice mužů namontovala i kování. „Zámek stál 6500, ten plech 3000 korun, dohromady tedy 9500 korun,“ řekl Ron. Když manželé řekli, že tolik peněz u sebe nemají, nabídli jim muži, že je odvezou k bankomatu. Senioři nakonec zaplatili. Když se jim cena rozležela v hlavě, chtěli od smlouvy odstoupit. „Poslali jsme to poštou, za 14 dní se rekomando vrátilo jako nedoručené,“ dodal Ron.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Takových případů je podle kriminalistů víc. Od smlouvy se pokusila odstoupit asi třetina poškozených seniorů, dopisy se vrátily všem. Obviněný muž také podle policie střídá firmy, na které podniká. Jde o společnosti Groziskon, Zamkytas a nově také Top dveře, všechny mají podle zjištění ČTK základní kapitál 12 korun.

Policie případ vyšetřuje už více než rok, postupně se jí scházejí spisy z Prahy, Plzeňského kraje, jižních nebo východních Čech. Zpočátku měla problém s právní kvalifikací. Obdobný případ z Prahy, kde byli obvinění stíhaní za podvod, skončil bez jejich potrestání. „Nakonec jsme po dohodě se státním zástupcem došli k tomu, že jde o lichvu. Podvod to není, oni službu dodají,“ řekl Berger. Mimo to muže stíhá i pro nedovolené podnikání, na bezpečnostní známky nemají jeho firmy podle policie potřebnou koncesi. Podnikatel je stíhaný na svobodě.

Čtěte také: Jako „šmejdi”. Triky energetických firem: zákazníky lákají na předražené žárovky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Hledání rovnováhy ESEJ

ESEJ

V poslední době mě zaujaly dvě prvoplánově nesouvisející zprávy. Podle první se ministr spravedlnosti Pavel Blažek rozhodl návrhem nové právní úpravy vymezit vů ...

09:30

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články