Novinář, který kritizoval Putina, je po smrti. Zemřel po brutálním útoku

Nepřežil útok

Novinář, který kritizoval Putina, je po smrti. Zemřel po brutálním útokuNOVÉ
Nikolaj Andruščenko Foto:

Reprofoto: YouTube/Radio Free Europe/Radio Liberty

1
Svět

bp Echo24

Na ruském mediální scéně byl Nikolaj Andruščenko poměrně známou postavou, kterou ale Kreml příliš rád neviděl. Jeho práce, v rámci které kritizoval prezidenta Vladimira Putina, korupci i stav lidských práv, mu ale patrně přinesla smrt. Přední novinář nyní zemřel v petrohradské nemocnici, ve které ležel měsíc v kómatu po brutálním útoku. O jeho úmrtí informoval web Svobodné Evropy

Třiasedmdesátiletý novinář Andruščenko, který spoluzakládal týdeník Novy Petersburg, proležel měsíc v kómatu, ze kterého už se podle jeho kolegů a přátel neprobral. Absolvoval také operaci mozku, po které musel být napojený na dýchací přístroj.

Do vážného zdravotního stavu se dostal po útoku, při kterém jej napadli neznámí útočníci začátkem března. Ti ho surově zbili. Policistům se ale pachatele nepodařilo dopadnout.

Nicméně jeho kolega a editor z týdeníku Novy Petersburg Denis Usov spojuje napadení právě s tématy, kterým se Andruščenko věnoval. V poslední době psal především o korupci ve druhém největším ruském městě Petrohradu.     

Andruščenko se zajímal také o stav lidských práv v Rusku, psal o policejní brutalitě a organizovaném zločinu. Kritizoval také Vladimira Putina, ke kterému měl výhrady už od roku 2000, kdy se stal prezidentem Ruské federace.

V novinařině se ale prosadil až v devadesátých letech. Před tím byl několik let členem zastupitelstva v Petrohradu, a to v letech 1990 až 1993.    

Nebylo to ale poprvé, kdy se Andruščenko dostal do potíží. Neznámí útočníci ho zbili už v listopadu 2007. V tom samém roce byl také zatčen a uvězněn kvůli pomluvě a bránění výkonu justice. Novinář po propuštění tvrdil, že ho ve vazbě mučili. Odsouzen byl také v roce 2009 kvůli hanobení a extremismu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: PŘEHLEDNĚ: 9 mrtvých za 5 měsíců. Smrt ruských prominentů vyvolává otazníky