PŘEHLEDNĚ: 9 mrtvých za 5 měsíců. Smrt ruských prominentů vyvolává otazníky

ZÁHADNÁ ÚMRTÍ RUSKÝCH PROMINENTŮ?

PŘEHLEDNĚ: 9 mrtvých za 5 měsíců. Smrt ruských prominentů vyvolává otazníkyNOVÉ
Andreje Karlova střelil útočník do zad, když velvyslanec zahajoval výstavu v Ankaře. Foto:

Reprofoto: YouTube

1
Svět

bp Echo24

Zdaleka ne u všech úmrtí prominentních lidí se veřejnost dočká vysvětlení, ale jen za posledních pět měsíců zemřelo hned devět vysoce postavených Rusů, někteří za velmi podivných okolností. Kromě médii velmi komentovaného případu Andreje Karlova, kterého střelil do zad turecký atentátník, je to například bývalý agent KGB Oleg Jerovinkin, kterého objevili mrtvého v jeho autě v Moskvě, nebo záhadná smrt diplomata Petra Polšikova, jehož našla manželka s prostřelenou hlavou. Měl na ní položený polštář a podle ruských úřadů šlo o nehodu. Na jejich osudy upozornil web CNN.

Denis Voroněnkov, zastřelený v Kyjevě

Bývalého komunistického poslance Denise Voroněnkova, který emigroval z Ruska, zastřelil útočník před hotelem v Kyjevě v březnu. Ukrajinské úřady identifikovaly vraha 45letého hlasitého kritika Kremlu jako ukrajinského občana Pavla Paršova. Vraždu ruského politika si podle nich objednal Kreml, což ruské úřady důrazně odmítají. Voroněnkov se měl obávat, že ho pronásleduje ruská tajná policie. Kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu. Kyjev Voroněnkova považoval za důležitého svědka ruské intervence na Ukrajině v roce 2014.

Čtěte také: Putinova kritika prý zastřelil ruský agent

Vitalij Čurkin, srdeční záchvat v New Yorku

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin nečekaně zemřel v New Yorku v březnu. Skonal v předvečer svých 65. narozenin na srdeční záchvat. Ruské úřady k jeho smrti uvedly, že zemřel „při plnění svých povinností“. Čurkin, který svou kariéru začal jako komunistický nomenklaturní kádr v 70. letech v Sovětském svazu, působil od 90. let jako ruský velvyslanec na různých postech. Velvyslancem při OSN byl od roku 2006.

Čtěte také: Nečekaná smrt ruského velvyslance při OSN

Alexandr Kadakin, po krátké nemoci v Indii

Ruský ambasador v Indii Alexandr Kadakin zemřel po krátké nemoci v lednu ve věku 67 let. Podle mluvčího velvyslanectví nebylo na jeho smrti nic „zvláštního nebo neobvyklého“. Na ambasádě pracoval od roku 2009 a indický premiér Naréndra Módí ho označil za „velkého přítele Indie“, který pracoval na posílení vztahů obou zemí.

Andrej Malanin, nalezen v ložnici v Athénách

Na rozdíl od Čurkina a Kadakina, byla podivnější smrt dalšího ruského diplomata Andreje Malanina. 54letý muž zemřel v lednu ve svém athénském bytě, kde ho našli ležet na podlaze v ložnici. Když se několik dní neukázal v práci, zavolali jeho kolegové řeckou policii. Ta jeho smrt vyšetřovala, ale došla k závěru, že ke smrti Malanina vedly „přirozené příčiny“. Diplomat pracoval na ruské ambasádě v Řecku.

Oleg Jerovinkin, mrtvý v autě v Moskvě

Nejasnostmi zůstává zahalené úmrtí Olega Jerovinkina, který byl nalezen mrtvý v Moskvě ve svém černém voze Lexus v prosinci. Příčinu smrti 61letého bývalého agenta tajné služby FSB i její předchůdkyně KGB, který byl spolupracovníkem bývalého ruského vicepremiéra Igora Sečina, nynějšího šéfa Rosněfti, ruské úřady nezveřejnily ani po několika měsících. Některá média hovoří o srdečním záchvatu, jiná o vraždě. Spekulativní teorie spojovaly jeho osobu s britským bývalým agentem, který měl do USA dodat kompromitující informace o Donaldu Trumpovi.

Čtěte také: Záhadné úmrtí vlivného Rusa. Věděl o kompru na Trumpa?

Andrej Karlov, atentát v ankarském muzeu

Andreje Karlova, který byl ruským velvyslancem v Turecku, zastřelil v prosinci turecký policista. Když 62letý Karlov pronášel slavnostní řeč na zahájení výstavy s názvem Rusko, jak ho vidí Turci, když dostal ránu do zad. Útočník přitom vykřikl: „Nezapomeňte na Aleppo! Nezapomeňte na Sýrii! Allahu Akbar!“ Velvyslanec na místě svým zraněním podlehl. Policie po krátké přestřelce útočníka podle médií zneškodnila. Moskva útok odsoudila a označila ho za terorismus.

Čtěte také: Ruského velvyslance zastřelil policista na výstavě „Rusko, jak ho vidí Turci“

Petr Polšikov, s prostřelenou hlavou v Moskvě

Za podivných okolností zemřel v ten samý den jako Karlov další ruský diplomat – jednalo se o Petra Polšikova. 56letý muž pracoval na ruském ministerstvu zahraničí. Když ho našla jeho manželka v jejich moskevském apartmánu, měl prostřelenou hlavu a na hlavě polštář. Ruské úřady označily smrt Polšikova za „nehodu“ a zdůrazňovaly, že úmrtí nemá nic společného s jeho prací na ministerstvu.

Sergej Krivov, zemřel v den amerických voleb v New Yorku

V den amerických prezidentských voleb 8. listopadu zemřel v New Yorku diplomat Sergej Krivov. K 63letému muži přijela přivolaná záchranná služba a už jen konstatovala smrt. Podle prvních zpráv zemřel po pádu ze střechy ruského konzulátu, ale další informace to vyvrátily. Newyorská policie nejdřív oznámila, že Krivov zemřel na poranění hlavy, ale pitva ukázala, že ho zabilo krvácení v oblasti hrudníku. Diplomat byl podle lékařů ve velmi špatném zdravotním stavu. Ruské úřady oznámily, že Krivov zemřel na infarkt.   

Nikolaj Gorochov, spadl ze střechy v Moskvě

Kousek od Moskvy utrpěl v březnu vážná zranění hlavy právník rodiny zemřelého auditora Sergeje Magnitského, se kterými byl převezen do nemocnice a jeho stav je kritický. 53letý Nikolaj Gorochov vypadl ze čtvrtého patra z okna svého bytu v Moskvě. Stalo se to ve chvíli, když prasklo lano, s jehož pomocí se s dělníky snažil vyzvednout vanu do svého domu. Magnitského někdejší zaměstnavatel William Browder ale tvrdí, že Gorochova někdo vyhodil.

Čtěte také: Další podivné okolnosti. Právník mrtvého kritika režimu vypadl z okna

Nikolaj Volkov, prý ho chtěli okrást

Další prominentním Rusem, který byl zavražděn, je Nikolaj Volkov. Vysoce postaveného úředníka na ruském ministerstvu vnitra zastřelil v březnu v Moskvě neznámý útočník. Podle policie chtěl Volkova jeho vrah pouze okrást a jeho smrt údajně nesouvisela s prací na ministerstvu. Informoval o tom web Svobodné Evropy s odkazem na ruskou agenturu Interfax.   

Čtěte také: Zavražděn kvůli informacím? Zastřelenému úředníkovi ministerstva vnitra vzali vrazi kufřík

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.