‚Wilders nemohl vyhrát, mluvil jako idiot‘

V Holandsku svět ještě funguje, říká Frits Bolkestein

‚Wilders nemohl vyhrát, mluvil jako idiot‘TÝDENÍK ECHO 1
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

V Bruselu i v Berlíně byla 16. března po holandských volbách patrná hluboká úleva. Příznivec Donalda Trumpa, šéf Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders zůstal hluboko za očekáváním. Je ale vítězství holandských vládních liberálů premiéra Marka Rutteho (VVD) automaticky posilou pro tzv. proevropský tábor, vedený dnes v EU fakticky Německem? Někdejší eurokomisař Frits Bolkestein (83) byl ve své dlouholeté politické kariéře předsedou VVD, stranickým nadřízeným Wilderse, který v této straně začínal. Veterán nizozemské politiky nás v úterý přijal ve svém bytě na břehu Amstelu.

Evropský establishment slaví. Wilders byl odražen, úspěch premiéra Rutteho se vykládá téměř jako vítězství merkelovské linie proti trumpismu. Je to správný výklad?

Bylo by nebezpečné myslet si, že Wilders byl odražen, protože jeho Strana svobody ve skutečnosti trochu posílila, získala čtyři křesla navíc. Ale je fakt, že premiér Rutte si vedl dobře, má s náskokem víc křesel než všichni ostatní  včetně Wilderse. A ano, Holandsko v zásadě zůstává v politickém táboře s Německem. Rutte a Merkelová se mají osobně rádi, já doufám, že Merkelová zůstane kancléřkou a ten muž, který se přesunul z Evropského parlamentu, nevyhraje. Je to socialista, zatímco kancléřka přeci jen křesťanská demokratka.

Rozdíly mezi oběma proudy – a na příkladu Merkelová/Schulz je to vidět dobře – se zmenšují.

OK, nicméně ten rozdíl pořád zůstává významný. To byste viděl, kdyby vyhrál onen pán, to by nebyl dobrý vývoj.

Mark Rutte je liberál, ale Wilders vzešel ze stejné liberální strany VVD a například kritiku islámu vždycky vedl z liberálních pozic. Můžeme ho taky charakterizovat jako liberála?

Ne, myslím, že to už nejde.

Je Wilders liberál, který časem zdivočel?

To je, myslím, správná charakteristika. Hlásá dnes věci, které jsou naprosto nemožné. Tato země je postavena na principu náboženské svobody, Holanďané bojovali osmdesát roků proti Španělům (tzv. osmdesátiletá válka, během níž si protestantské Holandsko vybojovalo nezávislost na katolickém Španělsku, ve skutečnosti trvala v letech 1566 až 1609 – pozn. red.), aby dosáhli svobody vyznání. Je nemyslitelné, zcela nemyslitelné, aby se v téhle zemi stalo něco, co by s náboženskou svobodou bylo v rozporu. Když Wilders vyhlašuje, že Korán v této zemi musí být zakázán, že se všechny exempláře Koránu v Holandsku shromáždí na jednom místě a zničí, je to jednoduše idiotské. Nebo jeho slogan, že všechny mešity v zemi se budou muset zavřít.

A kdyby zůstal na jakémsi půdorysu tradičního evropského osvícenství…?

To by pro něj bylo obtížné, protože je velmi neosvícený.

Jak to s ním osobně máte? Psal vám projevy, autor knihy o Wildersovi, profesor Meindert Fennema, dokonce tvrdil, že jste Wildersův mentor.

To musím odmítnout, to prostě není pravda. Wilderse jsem znal v 90. letech, pracoval pro naši frakci v holandském parlamentu jako referent pro sociální otázky. Tu práci dělal dobře. Ale nemluvil jsem s ním někdy od roku ’98. (V roce 1999 se Bolkestein z Amsterodamu přesunul do Bruselu – pozn. red.)

Celý rozhovor čtěte na EchoPrime nebo v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Frits Bolkestein je manažer, dramatik, spisovatel, politik. Narodil se v roce 1933 do rodiny amsterodamské honorace. Jeho dědeček byl za druhé světové války ministrem školství v londýnské exilové vládě. Bolkestein do roku 1978 pracoval v ropné společnosti Royal Dutch Shell, pak vstoupil za pravicové liberály do parlamentu. Řídil různá ministerstva, v první polovině 90. let, kdy se jeho VVD ocitla v opozici, stranu vedl. Z těch dob se s ním táhne pověst narušitele tabu, jako byl multikulturalismus, potíže s islámem v Evropě, nekonečná integrace EU. Přesto v letech 1999 až 2004 Bolkestein nastoupil do Evropské komise. Jako komisař pro vnitřní trh napsal směrnici o liberalizaci služeb, mezi jeho kritiky se o něm začalo s oblibou mluvit jako o Frankensteinovi. Za manželku má známou herečku Femke Boersmovou.
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články