Důchodcům peníze, dětem hlídání. Poslance čeká sociální pátek

Důchodcům peníze, dětem hlídání. Poslance čeká sociální pátek 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Zaopatříme mladé i staré. S takovým heslem mohou při pátku vyrazit do práce poslanci. Sněmovnu čeká závěrečné projednávání norem, které mají přidat peníze seniorům a rodičům ulevit od dětí. Návrhy na zvýšení valorizace důchodů a zavedení dětských skupin kromě vládní koalice podpoří i část opozice.

Jako první přijde na řadu novela zákona o důchodovém pojištění. Jeden z klíčových volebních slibů vládní ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má seniorům vrátit plnou valorizaci penzí. Norma opět zavádí každoroční zvyšování důchodů o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Vláda Petra Nečase (ODS) přitom tento nárůst na tři roky svázala pouze se zvyšováním spotřebitelských cen.

Důchodce čeká příští rok 200 korun měsíčně navíc

Snížené tempo z minulých let má penzistům kompenzovat mimořádná valorizace o 1,8 procenta v roce 2015. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) uvedla, že pro seniory bude novinka znamenat přilepšení v průměru o 200 korun měsíčně. Změna si ze státního rozpočtu ukrojí jen v příštím roce přes sedm miliard korun.

„Vláda to chce však řešit tak, že chce kvůli tomu zvýšit strukturální deficit. To znamená, že bude důchody valorizovat z peněz, které si bude půjčovat od vnoučat a pravnoučat důchodců.“

Proti návrhu se zřejmě postaví pouze opoziční TOP 09. „Vláda chce plně valorizovat důchody už od roku 2015. Kdyby to dokázala tak, že pan ministr Babiš splní své sliby, že ušetří desítky miliard někde jinde a zvýší důchody, pak klobou dolů a nedalo by se proti tomu nic říct,“ řekl serveru ECHO24.cz šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vláda to chce však řešit tak, že chce kvůli tomu zvýšit strukturální deficit. To znamená, že bude důchody valorizovat z peněz, které si bude půjčovat od vnoučat a pravnoučat důchodců. Pokládáme to za nefér a nepodpoříme to,“ dodal.

Šéf ODS Fiala: Každý důchodce má dostat přidáno stejně

Naopak komunisté, Úsvit a zřejmě i občanští demokraté budou pro. „Naše opatření, která jsme realizovali v době, kdy jsme byli ve vládě, byla hodně podmíněna a motivována ekonomickými problémy a krizí. Dnes jsme v období růstu, je situace úplně jiná a my považujeme v principu za správné, aby se důchody valorizovaly a senioři měli lepší finanční podmínky,“ zmínil předseda ODS Petr Fiala.

Občanští demokraté přitom předkládají pozměňovací návrh, podle kterého by stát přidal každému seniorovi zhruba 250 korun. „Zajistilo by to, že by se nerozvíraly nůžky mezi nižšími a vyššími důchody. Považujeme to v tuto chvíli za důležité a za správné,“ připojil Fiala. Jeho strana chce navíc pracujícím seniorům – ve formě zvláštního návrhu – vrátit slevu na dani na poplatníka, kterou jim ještě za své vlády sebrala. Tento dárek plánuje dát penzistům také vládní koalice – sama.

V dětské skupině nebude muset děti hlídat vyškolený pedagog, mírnější budou také hygienické a stravovací podmínky. Pro firmy má navíc úprava přinést možnost snížit si daně.

Po důchodech se budou poslanci zabývat i poskytováním péče v dětské skupině. Alternativní forma hlídání k nedostatkovým školkám je částečně možná už dnes. Vlastí skupinu má třeba ministerstvo práce a sociálních věcí jako předkladatel návrhu. Po schválení nového zákona by mělo být zřizování dětských skupin výrazně jednodušší a výhodnější.

V dětské skupině nebude muset děti hlídat vyškolený pedagog, mírnější budou také hygienické a stravovací podmínky. Pro firmy má navíc úprava přinést možnost snížit si daně. Podniky, které zřídí dětskou skupinu pro vlastní zaměstnance, si budou moci odečíst veškeré náklady z daňového základu. Když přispějí svým pracovníkům na umístění dítěte v dětské skupině zřízené někým jiným, čeká je roční odečet 10 tisíc korun za zaměstnance.

Komunisté kritizují hlídací byznys, TOP 09 likvidaci lesních školek

Mezi kritiky návrhu patří TOP 09, KSČM a Úsvit, občanští demokraté budou znovu pro. „Jsem jednoznačně pro dětskou skupinu a byl jsem pro ni jako ministr školství. Samozřejmě, dětská skupina není součást vzdělávacího systému, ale je to forma, jak zajistit péči o předškolní děti. A má řadu výhod. Včetně svobody volby pro rodiče, možnost, aby se rodiče zaměstnali,“ prohlásil Fiala, podle kterého je to lepší, než „horečné budování školek, které za chvíli zase nebudou potřeba“.

„Bude-li přijat tento zákon v podobě, jak je předložen, tak všechny tyto alternativy, které se nevejdou do návrhu zákona, tímto likvidujeme. Jsou to především některá mateřská, rodinná centra a lesní školky, do kterých chodí tisíce dětí.“

Komunisté kritizují, že by se měl z hlídání stát „dobrý byznys“. TOP 09 vadí, že by dětské skupiny mohly rychle zlikvidovat stávající alternativy pro hlídání dětí, které dosud vznikly. Mnohdy přitom pouze z iniciativy rodičů a bez jakékoli podpory státu.

„Jsou to alternativy v podobě mateřských center, rodinných center, lesních školek,“ vypočetla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Bude-li přijat tento zákon v podobě, jak je předložen, tak všechny tyto alternativy, které se nevejdou do návrhu zákona, tímto likvidujeme. Jsou to především některá mateřská, rodinná centra a lesní školky, do kterých chodí tisíce dětí. Považuji toto za nepřijatelné,“ zmínila.

Pro TOP 09 je to přitom paradoxní situace. Byli to její ministři Jaromír Drábek a Ludmila Müllerová, kteří na ministerstvu práce a sociálních věcí na přípravě dětských skupin pracovali. „Jedna věc je vládní návrh, druhá je ta lidová tvořivost, která tu proběhla v rámci druhého čtení a pozměňujících návrhů,“ hájil postoj kolegů Kalousek.

„Bude-li schválen C1 nebo C2, C6 až C12, nelze již hlasovat o D a E kromě bodu E3. A bude-li schválen C10 a C11, nelze hlasovat o G3 a G4. Věřím, že se všichni orientujete.“

Dětské skupiny zamotané v balíku změn

U dětských skupin na poslance čeká pozoruhodná sestava pozměňovacích návrhů, o kterých musí hlasovat. Upravují například to, ve kterém věku by děti v dětských skupinách mohly být, ale i řadu dalších parametrů. Když poslancům přečetla ve středu hlasovací proceduru zpravodajka normy, Hana Aulická-Jírovcová z KSČM, ozvalo se pobavení.

„Zde bych upozornila, že bude-li schválen C1, nelze již hlasovat o J1, protože jsou totožné. Dále bude-li schválen C13, nelze již hlasovat o J2, jsou také totožné. Bude-li schválen C1 nebo C2, C6 až C12, nelze již hlasovat o D a E kromě bodu E3. A bude-li schválen C10 a C11, nelze hlasovat o G3 a G4. Věřím, že se všichni orientujete,“ zaznělo například v projevu zpravodajsky. Poslanci pak raději dostali na zorientování ve spleti změn dva dny k dobru, aby neposlali do Senátu paskvil.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz