Šlachta se ke slovu nedostal, bezpečností výbor neschválil program

Zasedání bezpečnostního výboru

Šlachta se ke slovu nedostal, bezpečností výbor neschválil programAKTUALIZOVÁNO
Odcházející šéf ÚOOZ na zasedání bezpečnostního výboru. Foto: Foto: Jan Zatorsky
6
Domov
Echo24
Sdílet:

Zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost, na kterém se měl řešit „brutální únik informací“ ze strany policejního prezidenta Tomáše Tuhého, skončil po dvou hodinách jednání neschválením programu. Ke slovu se tak nedostal vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan ani odcházející ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Podle Babiše to bylo „dobře inscenované a sehrané divadlo“ od ČSSD spojené s opozicí.

„Výbor pro bezpečnost rozhodl demokratickým hlasováním a to je potřeba respektovat. Chtěl bych také uvést na pravou míru, že jsem nežádal o slyšení u výboru. Byl jsem pozván a očekával jsem, jestli budu dotázán přítomnými poslanci na nějaké skutečnosti. K tomu nedošlo, takže to beru na vědomí a uvidíme, jaký bude další postup v této věci. Samozřejmě jsem připraven kdykoli před jakýmkoli orgánem obhájit postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ řekl po jednání vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Šlachta při odchodu uvedl, že není pravda, že nemá důvěru v policii ČR. „Nedůvěřuji konkrétním lidem, o kterých jsem tady chtěl mluvit,“ uvedl. Poté dodal, že materiály, které měl na jednání bezpečnostního výboru připravené, předloží vyšetřovací komisi, která by měla vzniknout. Samotné jednání poslanců pak označil za „velké zklamání a zkušenost“.

Pro návrh programu hlasovalo sedm z 15 členů výboru. Proti byli tři a čtyři se hlasování zdrželi. Jeden ze členů nehlasoval. Předtím výbor návrh rozšířil v dílčím hlasování z podnětu Ivana Gabala (KDU-ČSL) o debatu ke zřízení vyšetřovací komise k činnosti policejního prezidia, příslušníků ÚOOZ a olomouckého vrchního státního zastupitelství v souvislosti s reorganizací policie.

Na místo jednání dorazil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Je to ostuda. Nevím, kdo má zájem na tom umlčet ty, kdo chtějí něco říct. Je to ostuda těch, kteří způsobili, že nemohli dnes vystoupit. Zejména je to ostuda sociální demokracie, obzvlášť v situaci, kdy ještě ráno se ministr vnitra Milan Chovanec nechal slyšet, že chce, aby mluvili. Zároveň sociální demokracie tomu zabránila,“ uvedl ministr spravedlnosti. Ke zproštění mlčenlivosti u státních zástupců a policistů „u takto běžné věci“ ještě před schůzí uvedl, že by to neměl být problém.

K zasedání výboru se na svém Twitteru vyjádřil i vicepremiér Andrej Babiš. Napsal, že to byla fraška. „ČSSD se spojila s ODS, TOP 09 a jednou komunistkou a spolu odmítli slyšení policistů ÚOOZ a Ivo Ištvana před bezpečnostním výborem,“ uvedl. Podle Babiše to bylo „dobře inscenované a sehrané divadlo“.

ČSSD i TOP 09 žádají zřízení speciální vyšetřovací komise

Výbor pro bezpečnost se situací okolo policie zřejmě na některém ze svých dalších zasedáních už dále zabývat nebude. Poslanci ČSSD i TOP 09 budou iniciovat zřízení speciální vyšetřovací komise, která by měla prověřit okolnosti chystané reorganizace policie. „Já se domnívám, že se už k tomuto tématu vracet nebudeme. Výboru pro bezpečnost nepřísluší projednávání těchto záležitostí. Je to věc pro vyšetřovací komisi,“ řekl po jednání předseda výboru Roman Váňa (ČSSD).

Členové bezpečnostního výboru se při svém čtvrtečním zasedání pouze neúspěšně dohadovali o konečném znění programu schůze. Hlasováním nakonec neprošel ani jeden z návrhů, které na výboru zazněly. Bezpečnostní výbor postupně hlasoval o třech podobách programu, ke konečnému schválení ovšem nakonec vždy chyběl dostatečný počet hlasů.

Na sněmovním bezpečnostním výboru nakonec nemohl vystoupit ani ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Oba dva muži sice čekali na přizvání do sálu přímo v budově, členové výboru je ovšem nakonec k jednání nepřizvali.

Bezpečnostní výbor svolal bez souhlasu předsedy jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů ÚOOZ. Ti chtěli poslance informovat o možném úniku informací z policie do mafiánského prostředí.

Čtěte také: Když nebude moci mluvit Šlachta, nahradí ho zřejmě Ištvan

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články