1 BYZNYS VERSUS TOLERANCE

Šéf firmy Mozilla podporoval zákaz svateb gayů. Odstoupil

Nový generální ředitel americké softwarové společnosti Mozilla Brandon Eich odstoupil z funkce. Stal se terčem řady protestů kvůli své dřívější podpoře zákazu svateb gayů v Kalifornii. Společnost, která proslula zejména svým internetovým prohlížečem Firefox, ho jmenovala do funkce teprve minulý týden.

Eich je tvůrcem programovacího jazyka Javascript a spoluzakladatelem společnosti Mozilla. V roce 2008 věnoval 1000 dolarů na kampaň na podporu kalifornského ústavního dodatku stavícího mimo zákon svatby osob stejného pohlaví. Kaliforňané tehdy v referendu tento dodatek schválili, soud jej ale později označil za neústavní.

Když bylo 24. března oznámeno Eichovo zvolení do čela společnosti, spustila se vlna kritiky. Jeho jmenování rozhořčilo řadu zaměstnanců firmy i uživatelů jejího softwaru. Firefox je přitom třetím nejpopulárnějším internetovým prohlížečem na světě.

Nejvýrazněji k Eichově rezignaci přispěla seznamka OkCupid. Ta svým uživatelům, kteří se k ní přihlásili skrze Firefox, znemožnila další přístup. Byli uvítáni větou: „Dobrý den uživateli Firefoxu, omlouváme se za přerušení vaší činnosti na našich stránkách. Chceme vás jen informovat, že Brendan Eich bojuje proti rovným právům homosexuálních párů. Dáváme přednost tomu, aby naši uživatelé nepoužívali OkCupid skrze software od firmy Mozilla.“ Uživatelé se mohli k seznamce přihlásit pouze skrze jiné internetové prohlížeče.

Mozilla zpočátku Eichovo jmenování bránila, ale nakonec se za něj i výkonná předsedkyně společnosti omluvila na svém blogu. „Víme, proč se lidé cítí ublížení a naštvaní, a mají pravdu. Je to proto, že jsme nezůstali věrní svým zásadám. Nejednali jsme dost rychle, abychom se včas spojili s lidmi, než celá ta kontroverzní diskuze začala. Omlouváme se, příště to musíme udělat lépe,“ napsala. Dodala, že případná náhrada za pana Eicha je diskutována a další podrobnosti budou oznámeny příští týden.

Několik vysoce postavených zaměstnanců Mozilly nedávno dalo výpověď. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že se svých funkcí vzdali dříve, než byl pan Eich jmenován a k jejich rozhodnutí je vedla řada jiných důvodů. Eich také odstoupil z představenstva společnosti Mozilla Foundation, neziskové organizace, která vlastní pro-zisk Mozilla Corporation.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.