Plzeň přijde o slavnostní bitvu. Kvůli sovětskému tanku a výhrůžkám
PLZEŇSKÉ SLAVNOSTI SVOBODY
Letošní plzeňské Slavnosti svobody přijdou o své nejatraktivnější části. Ve městě měla u příležitosti květnového výročí proběhnout například rekonstrukce bitvy, jíž se měl zúčastnit i jeden sovětský tank. Účast sovětského tanku však vyvolala ostrou kritiku části veřejnosti a organizátor Michal Kindl kvůli ní musel čelit výhrůžkám a útokům. Výhrůžky smrtí prý dokonce obdržela i jeho téměř 70letá matka.
První změnou bylo to, že se letos neuskuteční tradiční Convoy of Liberty, tedy průjezd historických vozidel centrem města. Místo konvoje měla proběhnout alespoň rekonstrukce bitvy, jíž se kromě Američanů a Němců měli zúčastnit i Sověti, konkrétně jeden tank T-34. Účast sovětského stroje však pobouřila část veřejnosti a organizátor bitvy Michal Kindl se proto rozhodl akci zrušit.
„Mé skoro sedmdesátileté mamince, která v důchodu pracuje jako předsedkyně Ligy na ochranu zvířat, přišel mail, kde jí pisatel vyhrožoval i smrtí….“
Slavnosti také přijdou o tradiční místo hlavního pietního aktu. Pomník Díky, Ameriko! totiž muselo město odstranit kvůli vážným trhlinám a havarijnímu stavu žulových pylonů. Pietní akt se odehraje na náhradním místě u pomníku G. Pattona pod divadlem.
Bitvy na břehu Radbuzy se mělo 8. května účastnit kolem 200 vojáků a 50 kusů techniky. „Je to fiktivní ukázka setkání armád na řece, kdy z jedné strany přichází Rudá armáda a z druhé americká, a mohu říci, že je to největší bitva v historii Plzně, takhle velká tady ještě nebyla,“ řekl před časem ČTK Kindl, který se na organizaci oslav podílí 18 let.
Právě začátek bitvy, v němž se měl objevit ruský tank, ale u některých lidí vzbudil silné negativní emoce. Kritizovali to například členové TOP 09, kteří argumentovali tím, že Rudá armáda Plzeň neosvobodila. Následovala vlka kritiky a šíření nepravd na internetu a sociálních sítích, uvedl Kindl.
Čtěte také: Sověti v Plzni? Zase se přepisují dějiny! TOP 09 kritizuje magistrát
Namítal, že bitva není rekonstrukcí skutečné události, v Plzni se ve skutečnosti neodehrála ani žádná bitva Američanů s Němci, ale že je připomínkou bitev na demarkační linii. „Lži a nadávky na internetu jsem přecházel s úsměvem, respektive jsem na to ani neměl čas, ale poslední kapka, která rozhodla, přišla včera. Mé skoro sedmdesátileté mamince, která v důchodu pracuje jako předsedkyně Ligy na ochranu zvířat, přišel mail, kde jí pisatel vyhrožoval i smrtí….,“ uvedl Kindl na stránkách Krimi-Plzeň.
„Vedení města Plzně si je vědomo toho, že se scénář bitvy stal předmětem politizace. Na sociálních sítích již byly zaznamenány i pokusy zatáhnout do tohoto tématu veterány druhé světové války, tedy nejvzácnější hosty Slavností svobody. To si město Plzeň v žádném případě nepřeje, a proto plně respektujeme rozhodnutí organizátora akce,“ uvedli v prohlášení primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) a jeho první náměstek Martin Baxa (ODS).
Bojové ukázky podle nich měly vzdát hold všem, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Příběh fiktivní bitvy měl připomenout setkání spojenců z obou front na demarkační linii, která vedla i nedaleko Rokycan. Radbuza měla symbolizovat tuto linii a měla také evokovat setkání sovětské a americké armády na Labi, které se odehrálo 25. dubna 1945.