Conquest ukázal na Stalinovy vraždy už před Solženicynem

Týdeník ECHO

Conquest ukázal na Stalinovy vraždy už před SolženicynemNOVÉ 1
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

V roce 1969, v době rozbíhající se normalizace, ještě proklouzlo pár knih od autorů, o jejichž vydání by o pár měsíců později již vůbec nebylo možné uvažovat. Třeba překlad od Hedy Margoliové Kovályové, jež již tehdy mířila do exilu za oceán. Kurióznější než jméno překladatelky, exkomunistky, vdovy po popraveném v procesu se Slánským, ovšem byla kniha samotná. Jmenovala se Egyptologové a šlo o typickou anglickou frašku o pánech provozujících Egyptologickou společnost, jež jim svou tajemností umožňuje maskovat mimomanželské zálety.

Jméno autora Kingsleyho Amise čeští čtenáři již znali. Pozoruhodné ale bylo, že měl spoluautora. Jmenoval se Robert Conquest. Nemám knihu po ruce a nevím, co o něm nakladatelství Odeon čtenářům sdělilo – asi mnoho ne, Kingsley Amis byl dostatečnou zárukou dobrého čtení. Takže netušili, že se potenciálně jednalo o jeden z největších literárních skandálů roku. Robert Conquest totiž pouhý rok předtím vydal knihu Velký teror. Byla to historie Stalinových čistek a vraždění tak drtivá a přesvědčivá, že po ní na Západě do značné míry skončily pochybnosti o povaze stalinismu a hlavně o tom, zda byl deformací, anebo pokračováním leninismu. Zbytek těch pochybností umlčelo až západní vydání Souostroví Gulag v roce 1973; proto také Timothy Garton Ash nazval Conquesta „Solženicynem před Solženicynem“.

Velký teror vyšel česky až v roce 2012. V roce svého původního vydání by byl příliš velkým soustem i pro zdejší reformní komunisty – pro část pokrokového publika na Západě jím tehdy byl a dlouho být nepřestal. Pozdějšího poradce Margaret Thatcherové jistý člen sovětského politbyra označil za „antisovětčika číslo jedna“. Poláci se mohou pochlubit tím, že mu v roce 2010 udělili státní vyznamenání. Jen u nás mu ale vyšla kniha v roce 1969. Bylo by zajímavé vědět, jak k tomu tehdy došlo. Robert Conquest zemřel 3. srpna ve věku 98 let.

Nejcitovanější historka, která se o Conquestovi vypráví, je nepravdivá: Když ho nakladatel požádal, aby pro nové vydání Velkého teroru, již po konci studené války, přišel s novým názvem, Conquest měl navrhnout „Já vám to říkal, vy zas…. hlupáci“. Jak však upozornil sám Conquest, historku si vymyslel Kingsley Amis. Ale Conquest ji prý měl rád.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články