1 Frank poskočil

Švýcarský frank prudce posílil, oproti české koruně o 40 %

NOVÉ

Švýcarská centrální banka (SNB) nečekaně ukončila intervenční režim na franku. Zrušila přes tři roky držený minimální směnný kurz franku vůči euru a způsobila tak skokové posílení švýcarské měny vůči dolaru, euru i české koruně. Rozhodnutí SBN vyvolalo chaos na finančních trzích po celém světě. Informuje o tom server Roklen24.cz

Nečekaný krok si vyžádal skokovou reakci devizových trhů. K čtvrtečnímu poledni se frank posílením o 19 % dostal na paritu s eurem, vůči dolaru připisuje až 16% zisk na 0,86 USD/CHF. Nejvýrazněji frank vystřelil vůči české koruně a to ziskem až 40 % na 32,50 CHF/CZK. Zároveň švýcarský frank srazil euro a tím posílila koruna k euru na aktuálních 27,87 CZK/EUR

Centrální banka uvedla, že udržování minimálního směnného kurzu vůči euru na úrovni 1,20 EUR/CHF  již není „ospravedlnitelné“. „Ačkoli švýcarský frank zůstává silný, míra jeho nadhodnocení se všeobecně snížila od zavedení minimálního směnného kurzu,“ komentovala krok centrální banka. „Ekonomika dokázala z této fáze vytěžit a přizpůsobit se nové situaci,“ dodala SNB.

Negativní sazbu zavedla SNB v prosinci, s cílem zpomalit příliv investorů hledajících „bezpečná útočiště“, potažmo zabránit posilování domácí měny. 

Čtěte také: Eurozóna bojuje s deflací. Peníze z vrtulníku ale házet nebude

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.