Kmotra Kleslová. Žena, která pomohla Babišovi k miliardám

Vždycky ve stínu, kde je potřeba

Kmotra Kleslová. Žena, která pomohla Babišovi k miliardámTÝDENÍK ECHO
...a její česká obdoba Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

Lenka Zlámalová

O předlistopadové minulosti komunistické rozvědčice Radmily Kleslové, připravované pro nelegální vysazení v zahraničí, bylo z toho, co se zachovalo v archivech, napsáno už docela dost. Čtenářům jako nejlepší vhled můžeme doporučit text tehdejšího badatele Ústavu pro studium totalitních režimu Radka Schovánka, který vyšel loni pod titulkem Babišova rozvědčice Kleslová, číslo průkazu 240361 na stránkách Echo24.cz. Nebudeme proto fakta, k nimž v této chvíli nemůžeme přidat nic nového, opakovat.

Nepopsaná ale zůstává kariéra Kleslové po roce 1989. Ta není o nic méně barvitá, dobrodružná a temná než ta totalitní. Proplétají se v ní tajné služby a politika s byznysem. Kleslová svou rozvědčickou praxi dokázala velmi dobře využít a kapitalizovat ve svobodných poměrech.

Podobně jako parta kolem bývalého šéfa Unipetrolu Pavla Švarce, která dnes ovládá celý státní byznys s ropou (o ní více v úvodním textu aktuálního vydání Týdeníku ECHO Babiš ovládá celý byznys s ropou), patří Kleslová k architektům Babiše miliardáře, který se zrodil po roce 1998 na lince ČSSD – státní Unipetrol – Agrofert.

Kleslová stála u všech zlomových rozhodnutí, která Babišovi pomohla k miliardám. A zatímco Švarcova stará parta hájí jeho zájmy ve státní petrochemii, Kleslová je bude hlídat v byznysu pražských městských firem. Staří známí z Unipetrolu jsou Babišovi nejvěrnější. Lidé, jimž současný nejpopulárnější politik skutečně věří, protože spolu už toho opravdu dost zažili.

Není vůbec překvapivé, že Andrej Babiš není nikterak nadšen kandidaturou Radmily Kleslové (rozené Bartheldyové) na první místopředsedkyni svého hnutí ANO. Její role byla vždy ve stínu a Babiš chce, aby tam zůstala. Jen tam může plnit to, co od ní čeká a potřebuje.

Kleslové polistopadová kariéra je klíčová k pochopení toho, proč je pro Babiše tak důležitá. Seznámili se kolem roku 1998. Andrej Babiš zatím nabídl dvě verze, jak k tomu došlo.

Celý text si můžete přečíst v aktuálním vydání Týdeníku ECHO, který si můžete stáhnout v digitální podobě nebo koupit v trafice.

Koupit Týdeník Echo v papírové podobě můžete na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Čtěte také: TÝDENÍK ECHO: Babiš ovládl pole, chlévy, lesy. Teď i český byznys s ropou