Primář Babiš objíždí nemocnice. Chystá se nakupovat?

Zdravotnictví jako téma voleb

Primář Babiš objíždí nemocnice. Chystá se nakupovat?NOVÉ 3
Domov

Filip Nachtmann

Nemocnice v Olomouci, Prostějově, Sokolově, Liberci či Klatovech. Šéf Hnutí ANO Andrej Babiš odstartoval společně s předvolební kampaní na české poměry nevídanou roadshow po českých zdravotnických zařízeních. Kvůli nabitému programu často nestíhá své vládní povinnosti, za což ho kárá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Také on už ale vyrazil do nemocnic. A i když na rozdíl od Babiše nenosí doktorský plášť a stetoskop, oba politici dělají ze zdravotnictví stěžejní téma podzimních krajských voleb. Vicepremiérovi jde ale přece jen o víc.

Ministr financí, nebo zdravotnictví? Vicepremiér Andrej Babiš minimálně v posledních týdnech vypadá spíše na to druhé. Poté, kdy se dostal do sporu se Sobotkou, ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem o to, kolik potřebuje české zdravotnictví peněz, začal objíždět regiony a potkávat se s doktory a sestřičkami. Aby je osobně ujistil, že za nimi stojí. Jeho cesty vyšly akorát na start předvolební kampaně.

„Z našich analýz vyplývá, že v resortu by se při řešení hlavních problémů dalo ušetřit kolem pěti procent, tedy 15 miliard korun ročně. Chce to ale začít řešit transparentnost v nakupování, třeba centrálním nákupem a to, aby za jednu diagnózu byla jedna stejná úhrada pro všechny,“ říká ke svým cestám Babiš. Ten prý nechce lidem ve zdravotnictví více peněz upírat. Záleží ale na tom, kde se vezmou: „Jsem přesvědčen, že v tom systému je dostatečný objem peněz pro to, aby byly navýšeny platy o 10 procent. Já s tím souhlasím.“

Babiš se do udobřování zdravotníků pustil zostra. Zvládl už výjezdy do nemocnic v Olomouckém, Pardubickém, Karlovarském, Libereckém, Plzeňském nebo Královéhradeckém kraji. Ještě v květnu chce objet střední Čechy a Zlínský kraj. Ze zdravotnictví tak dělá necelý půlrok před volbami téma číslo jedna.

Ostatně podobně jako premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který se od Babiše nechal inspirovat a po nemocnicích jezdí také. I když si přes oblek nepřetahuje bílý plášť jako jeho koaliční kolega. Babišovi už přesto vyčinil, že kvůli cestám nezvládá své vládní povinnosti. Třeba že nebyl na důležité poradě o dotacích (Babiš tou dobou jednal s doktory z karlovarské nemocnice).

Babiš chystá další nákupy

Zatímco rozjíždějící se kampani a objíždění regionů se na jaře věnují oba politici, nakupovat v příštích měsících zdravotnická zařízení se chystá pouze Babiš.

Jak před několika dny informoval server Aktuálně.cz, že Babišův fond Hartenberg Capital, který spravuje soukromé peníze vicepremiéra, jedná o nákupu čtyř dalších klinik a zájem má také o české nemocnice. Už nyní vlastní řadu zdravotnických zařízení. Podle serveru fond ročně inkasuje jen od Všeobecné zdravotní pojišťovny přes 400 milionů korun.

Nasnadě je proto otázka, zda Babiš objížděním nemocnic v regionech skutečně sleduje pouze téma z volební kampaně. Dost možná si totiž zároveň připravuje půdu pro další nákupy.

Více čtěte: Babiš rozšiřuje své reprodukční impérium. Koupil kliniky v Irsku