Čína vrátí USA „ukradený“ dron, Washington prý incident nafoukl
Přetahování o dron
Čínské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Spojeným státům vrátí podvodní zařízení, které ve čtvrtek zabavilo čínské námořnictvo. Peking poznamenal, že k vyřešení incidentu nepřispěl protest Spojených států, považuje ho za zveličování, uvedla agentura Reuters.
Čínské ministerstvo dodalo, že o vrácení zabaveného podvodního dronu „vhodným způsobem“ nyní jedná s Washingtonem, který podle něj incident „nafoukl“.
Loď čínského vojenského námořnictva zabavila aparát americké armádní výzkumné lodi USNS Bowditch, která podle čtvrtečního komentáře Pentagonu prováděla „legální vojenský průzkum vod Jihočínského moře“. Cílem výzkumu bylo získat údaje o slanosti, teplotě a čistotě mořské vody, což jsou data důležitá pro práci armádních sonarů. Do oblasti Jihočínského moře se loď vydala vyzvednout dva své výzkumné drony.
Loď ze Spojených států se však severozápadně od filipínského zálivu Subic Bay nepohybovala sama. Její plavbu stínovalo i neznámé čínské plavidlo. V okamžiku, kdy se Američané chtěli pokusit o vyzvednutí svého dronu, vypustila čínská posádka svou vlastní loďku, s jejíž pomocí dopravila dron přímo do svých rukou.
Američané se přitom údajně několikrát pokoušeli navázat s čínskými protějšky komunikaci přes vysílačku, na jejich opakovaná hlášení se však nikdo neozýval. Čínská loď pak zcela zmizela z dohledu. Spojené státy v oficiální demarši požádaly o okamžité navrácení aparátu.
Zvolený americký prezident Donald Trump dokonce na Twitteru označil zabavení dronu za krádež, jde podle něj o bezprecedentní čin.
China steals United States Navy research drone in international waters – rips it out of water and takes it to China in unprecedented act.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17. prosince 2016
Agentura Reuters v pátek uvedla, že incident by mohl zvýšit obavy Washingtonu z rostoucí vojenské přítomnosti Číny v oblasti, která je předmětem sílících územních sporů. Nedávné satelitní snímky ukázaly, že Peking na sedmi umělých ostrovech v Jihočínském moři instaloval protiletadlové a protiraketové systémy.