Pět let od smrti Václava Havla: mění se názvy náměstí i bulváru

VZPOMÍNKY NA EXPREZIDENTA

Pět let od smrti Václava Havla: mění se názvy náměstí i bulváruNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Zvon v pražském kostele, nábřežní ulice v Trutnově i bulvár v ukrajinském Kyjevě. To všechno jsou věci, které se pojí s nedělním výročím úmrtí Václava Havla. Politik, dramatik a vězeň svědomí komunistického režimu zemřel přesně před pěti lety, lidé v Česku i v zahraničí si ho u této příležitosti připomínají a pojmenovávají po něm různá místa či věci.

Město Trutnov v pátek dopoledne instalací nových cedulí přejmenovalo Revoluční ulici vedoucí podél řeky Úpy na nábřeží Václava Havla. Přejmenování ulice podle Václava Havla schválili v pondělí zastupitelé města, v pátek pak jejich rozhodnutí instalací modrých cedulí provedli pracovníci trutnovských technických služeb.

V centru Prahy na Jungmannově náměstí začne v 10:00 akce Svíčka pro Václava Havla, kde se budou číst Havlovy hry. Ukázky z nich přečtou a na prezidenta zavzpomínají jeho někdejší tajemník Vladimír Hanzel, herečka Jitka Smutná, herec Tomáš Hanák či muzikant Václav Koubek. Setkání potrvá do 18:00. Naváže na ně pochod Srdce na Hrad, který vyrazí na Hradčanské náměstí.
V 10:00 začne i zádušní mše ve svatovítské katedrále, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Bohoslužbu bude přenášet živě Česká televize.
Potřetí se uskuteční akce Čtení z Havla. V pražském divadle Alfred ve dvoře bude možné od 16:00 do 21:00 slyšet ukázky z Havlových prací. Zájemci budou moci také sami přečíst úryvky, které mají rádi a považují za podstatné. Knihy budou na místě k dispozici.
Prvního prezidenta si mohou lidé připomenout také tím, že budou mít krátké či ohrnuté kalhoty. Při své první prezidentské inauguraci měl totiž Havel nápadně krátké nohavice. Organizátoři, kteří k zapojení vyzývají na sociálních sítích, chtějí tak na hlavu státu vzpomínat s humorem.

Radnice nyní na nábřeží Václava Havla změní jednotlivá adresní místa a následně vyzve obyvatele k výměně občanských průkazů. „Výměnu občanských průkazů jim zaplatí město, protože změna nastala z úředního rozhodnutí,“ řekla mluvčí radnice Michaela Dědková.

Přejmenování ulice budilo v Trutnově v minulých týdnech diskuze. Havel v 70. letech pracoval v trutnovském pivovaru, opakovaně také navštěvoval trutnovský hudební festival. V roce 2010 Havel v Trutnově převzal čestné občanství a kulturní cenu. Ocenění mu město udělilo za mimořádný přínos české a světové kultuře a za propagaci Trutnova.

V Innsbrucku odlili zvon Václav

Na počest Václava Havla rovněž v pátek odlila zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku zvon Václav. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před 18 lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude následně zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Na výrobu zvonu přispěli téměř milionovou částkou občané prostřednictvím veřejné sbírky.

Na odlití zvonu přijel do Innsbrucku místopředseda správní rady Nadace Charty 77 Evžen Hart a designér Michal Froněk z pražského architektonického studia Olgoj Chorchoj. To podobu zvonu navrhlo ve spolupráci s grafikem Alešem Najbrtem a výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou.

Do České republiky by měl být zvon převezen počátkem příštího roku. Nejprve se očekává jeho vystavení v katedrále sv. Víta. Posléze bude uveden do provozu v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě.

Přední evropské rodinné zvonařství Grassmayr má tradici sahající až do 16. století. Vyrábí i zvláštní typy zvonů vhodné právě pro kostel sv. Havla. Navíc sídlí v Innsbrucku, „kde se Václav Havel v roce 1998 po těžké akutní operaci v podstatě podruhé narodil,“ vysvětlila Nadace Charty 77 na webu.

Přípravu zvonu doprovází akce Cesta zvonků, v rámci které se 30 zvonečků dostalo do rukou významných osobností z ČR i ze světa, včetně bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové a barmské nositelky Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.

Místo bolševika disident

O den dříve – tedy ve čtvrtek – pak ministr kultury Daniel Herman v Kyjevě odhalil pamětní plaketu na jednom z městských bulvárů, který od listopadu nese jméno bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Jménem disidenta, dramatika a politika byl pojmenován dosavadní bulvár Ivana Lepse, bolševického revolucionáře a odboráře.

„Václav Havel vždy s vaší zemí hluboce prožíval vše, co se zde odehrávalo. Dnes, když Ukrajina bojuje za demokracii, je jeho poselství aktuálnější než kdy jindy,“ řekl při této příležitosti Herman. Dodal, že „Havel podporoval Ukrajinu na cestě ke svobodě, zdůrazňoval vždy, že má právo rozhodovat sama o sobě a o svém budoucím směřování“.

U příležitosti letošních výročí narození (80.) a úmrtí Václava Havla rovněž vyšla kniha Náš Václav Havel. Kniha obsahuje rozhovory, které se známými osobnostmi vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Týkaly se především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí. Knihu si můžete objednat ZDE.

Čtěte také: Novináři a známé osobnosti pokřtili knihu rozhovorů Náš Václav Havel

Už dříve se po Václavu Havlovi přejmenovala piazzetta Národního divadla v Praze. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi schválili pražští radní, návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova 18. prosince 2011 ve věku 75 let.

Čtěte také: Náměstí Václava Havla, rozhodla Praha. ‚Spíš plácek na kuličky,‘ míní kníže

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články