2 POCHVALA Z MOSKVY

Jakunin chválí Zemana, že přiřkl Majdanu nacistický charakter

NOVÉ

Miloš Zeman je střízlivě smýšlející člověk, který správně poukázal na nacistický charakter protestů na Majdanu, řekl v rozhovoru pro ruskou státní zpravodajskou agenturu ITAR-TASS šéf státem vlastněných ruských železnic (Rossijskije železnyje dorogi) Vladimir Jakunin. Ten pořádal konferenci na Rhodu, které se český prezident zúčastnil.

,,Výjimečně lze slyšet názory střízlivě smýšlejících lidí. Například prezident České republiky Miloš Zeman (mimochodem účastník konference Dialogu civilizací) poukazuje na nacistický charakter poslední fáze protestů Banderovců (Organizace ukrajinských nacionalistů, pozn. red.) na Majdanu,“ uvedl Jakunin. Jakunin souhlasí se Zemanem v tom, že na Majdanu bylo s politickými odpůrci zacházeno jako s untermenschen, tedy podřadnými lidmi či tzv. podlidmi.

Čtěte také: Jakunin, přítel Putina, hostitel Zemana i Klause

Na otázku, jak vidí pravděpodobný výsledek tohoto hrubého jednání s politickými oponenty, odpověděl ruský oligarcha vyhýbavě. ,,Naše země se snaží maximálně usměrňovat diskuzi od hrozeb, výhrůžek a vydírání směrem ke konstruktivnímu způsobu vedení dialogu. Je ale velmi těžké dohodnout se s těmi, kteří jsou slepí vůči zcela zřejmým faktům. My je ale nesmíme měřit dvojím metrem,“ dodal.

Jakunin v rozhovoru také vyjádřil své politování nad tím, že zatímco vražda amerického občana v Iráku je prezentována jako velká katastrofa, tisíce obětí v Donbasu jsou jednoduše vnímány jako cena, která musí být zaplacena za celistvost Ukrajiny.

Vladimir Jakunin je jedním z ruských oligarchů sankciovaných Spojenými státy americkými. ,,Tonalita současných sankcí nebyla naší volbou,“ říká k tomu. Rusko je podle jeho mínění neustále pod útokem neopodstatněných a škodolibých obvinění. ,,A na ty zkrátka musíme reagovat, aniž bychom porušovali pravidla zdvořilosti nebo užívali sprosté výrazy,“ prohlásil Jakunin.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.