1 EXKLUZÍVNĚ

Jakunin, přítel Putina, hostitel Zemana i Klause

ZJIŠTENÍ

Václav Klaus musel být se svým rozhovorem v britském časopise Spectator spokojený. Takové adorační prezentace se mu v domácích médiích nedostává už asi deset nebo patnáct let. Zaprvé proto, že pomalu přicházel o příznivce (jde o příznivce mezi aktivní, sledující veřejností, nikoli o anonymní cifry z průzkumů) – k lidem, kteří ho nesnášeli odjakživa, časem přibývaly další a další skupiny lidí v reakci na Klausovy konkrétní kroky. A zadruhé proto, že v rozhovoru Klaus neřekl vůbec nic, co by už někde v Česku dřív nevyslovil. Ne sociálně-tržní ekonomika, ale trh bez přívlastků; v Rusku mají jiný politický systém, pod kterým bychom my nechtěli žít, ale...; jeden český politik mi řekl, že tak nesnáší komunismus, že nemůže ani číst Dostojevského; nebezpečí světové vlády; konzervatismus potřebuje návrat ke kořenům; místo EU sdružení volného obchodu – všechno už jsme to někdy slyšeli. Neil Clark ne, takže byl příslušně oslněn. Natolik, že Klause označil za nejúspěšnějšího doopravdy konzervativního politika Evropy posledních 25 let. Použil fráze „true-blue conservative“ a čtenář je v pokušení spojovat původ této fráze nikoli s kvalitní modří plátna ze středověkého Coventry, nýbrž s typickou barvou přelivů vlasů oněch starších voliček Konzervativní strany, které prý za Klausem po jeho loňském projevu na jedné konzervativní konferenci v Británii přišly a řekly mu, že to bylo „jako by mluvila Maggie (Thatcherová).“

Není tedy divu a není žádná velká újma, že referát ČTK o textu ze Spectatoru řadu témat pominul a akcentoval Klausův výrok k aktuálnímu mezinárodněpolitickému tématu. Snad jen jeden další moment by si zasloužil vyzdvihnout. „Před týdnem jsem byl v Hongkongu a kritizoval jsem naivní otevírání se zemí, aniž by si udržely ukotvení národního státu. To vede buďto k anarchii, nebo ke globálnímu vládnutí,“ řekl Klaus. Všimli jste si, co se poslední týden děje v Hongkongu? Vyznívá to trochu jako ten starý vtip o vězních v Gulagu někde na břehu Severního ledového oceánu, k nimž dorazí západní ledoborec, a když se k němu vězni nevěřící svému štěstí začnou sbíhat, posádka roztáhne transparent s nápisem „Zachraňte velryby“.

Suma sumárum zůstal Klaus ve stínu svého nástupce Miloše Zemana, který upoutal mnohem větší pozornost svým ruským vystoupením na Rhodu na konferenci spolupořádané, jak upozornila všechna naše média, v USA sankcionovaným ruským oligarchou Vladimirem Jakuninem.

Dalo by se říct, že je to tak trochu, jak by možná řekl Klaus, lidsky nefér. Klaus totiž mluvil taky na konferenci spolupořádané panem Jakuninem.

Čtěte také: Jakunin chválí Zemana, že přiřkl Majdanu nacistický charakter

Autor rozhovoru uvádí, že s Klausem mluvil v Bělehradě na akci označené jako „internationl science and public conference.“ Trocha hledání ale ukáže, že se nejedná o konferenci s jedním z nejšířeji pojatých zaměření v dějinách, ale o neobratnou charakteristiku konference, jejíž skutečný název zní „První světová válka a počátek nového světa: aktuální agenda pro lidstvo.“ Tak to má napsáno Václav Klaus na webu svého institutu s tím, že se konference konala v Bělehradě v Sava Center. Z jakýchsi důvodů se nepochlubil čtenářům, že konferenci spolu s bělehradským Fórem pro svět rovnoprávných pořádala ruská Mezinárodní veřejná nadace apoštola Ondřeje prvního povolaného a Centrum národní slávy. Konference se konala také s podporou ruského ministerstva zahraničních věcí, ruské ortodoxní církve, srbské vlády a srbské ortodoxní církve. Tím vším se chlubí samotní pořadatelé.

Zakladatelskou osobností, která spojuje Nadaci apoštola Ondřeje, Centrum národní slávy nadaci Istoki a další organizace, není nikdo jiný než přítel Miloše Zemana, ředitel ruských státních drah Vladimir Jakunin. Ve fondu je předsedou správní řady, ředitelkou je jeho manželka. Dalšími funkcionáři jsou ruští akademici, poslanci, duchovní, také šéf státní agentury ITAR-TASS. Jakunin na konferenci i promluvil.

Proč se Zeman dočká připomenutí svých mezinárodních kontaktů, a Václav Klaus ne? Možná by se měl Klaus Jakuninovi připomenout a v některém z příštích bulletinů svého Institutu místo anotací knih různých anglosaských myslitelů zrecenzovat jeho dílo.

Analyzovat obsah projevů na konferenci by bylo nad rámec tohoto článku. Připomeňme jen, že jeden syn Vladimira Jakunina žije s rodinou v Londýně, kde vystudoval a řídí investiční fond (jehož investice souvisejí s ruskými drahami). Druhý syn Vladimira Jakunina žije zase v Ženevě. Je cosi trapného na tom, když Klaus vykládá o směšnosti údajné propagandy EU a USA vůči Rusku na konferenci financované a organizované ruskými propagandisty. Stejně jako je ubohé, když prezident přesvědčuje svět o nesmyslnosti západních sankcí na konferenci spolupořádané Rusem, který nezastírá, že ho před sankcemi EU (na rozdíl od USA) zachránily politické kontakty, jehož děti vydělávají peníze na Západě, vnoučata studují na Západě a jehož firma si na západních finančních trzích potřebuje půjčovat peníze.

/
komentátor

Narodil se v roce 1963, Pražák. Studoval češtinu a angličtinu na FF UK. Koncem 80. let přispíval do samizdatové Revolver revue, od roku 1990 novinář - Respekt, Český deník, Lidové noviny, MF Dnes, nejdéle, od roku 2006 do roku 2013, v Lidových novinách. Novinářskou kariéru přerušil v letech 1997-2000, kdy byl tiskovým tajemníkem na velvyslanectví ČR ve Washingtonu. Překládal z angličtiny (Malcolm Gladwell, Niall Ferguson).

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.