Česká vláda a pravice americký útok chápe, komunisté jsou proti, Hrad mlčel

Útok v Sýrii

Česká vláda a pravice americký útok chápe, komunisté jsou proti, Hrad mlčelAKTUALIZOVÁNO
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

voš Echo24

Krátce poté, co světové agentury začaly přinášet informace o americkém útoku na syrskou vojenskou základnu, začala tato událost ovlivňovat i českou politickou scénu. České ministerstvo zahraničí vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům. Zatímco pravice americký útok podporuje, komunisté jsou proti. Miloš Zeman své stanovisko vyjádřil až odpoledne.

„ČR chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu. ČR silně odsuzuje barbarský útok proti civilistům v provincii Idlib a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany Organizace pro zákaz chemických zbraní ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN,“ napsalo ministerstvo zahraničních věcí na twitteru.

Před čtrnáctou hodinou pořádá premiér Bohuslav Sobotka brífink k situaci v Sýrii, již ráno ale oznámil, že tento zásah pomůže, aby se v Sýrii už další chemické útoky neopakovaly. Ministr obrany Martin Stropnický považuje úterní útok natolik barbarský, že americkou reakci nepovažuje za přemrštěnou.

Svou podporu k útoku prezentovali i představitelé pravicové opozice. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek považuje útok za adekvátní reakci. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zase vyjádřil respekt k Trumpovi. Se zásahem souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého je dobrou zprávou, že se USA v Sýrii rozhodly jednat.

Naopak čeští komunisté americký útok odsoudili. Europoslankyně Kateřina Konečná například tvrdí, že vypálení raket bylo jen kovbojským ukazováním ega.

Komunisté vydali společně stanovisko volených funkcionářů, která mimo jiné říká: „KSČM útok považuje za jednostranný akt vojenské agrese proti suverénnímu členskému státu OSN a porušení mezinárodního práva a který ohrožuje mír a bezpečnost v celém regionu.“

Až do tiskové konference v 15:30 se čekalo na vyjádření prezidenta Miloše Zemana. Redakce Echo24 se snažila během dopoledne získat vyjádření hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, ten však jen odkázal na tiskovou konferenci. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček přitom obvykle tweetuje svá stanoviska a názory pana prezidenta i několikrát za hodinu. Za celé páteční dopoledne však hradní mluvčí nezveřejnil jediný tweet. Teprve před polednem se objevily první příspěvky. Netýkaly se však Sýrie, ale debaty prezidenta se zaměstnanci společnosti LINET.

Na tiskové konferenci prohlásil Zeman, že útok v USA byl podle oprávněný, pokud byl z napadeného místa veden chemický útok. Zda tomu tak bylo, by měla podle českého prezidenta posoudit nezávislá komise.

Český prezident Zeman ještě v prosinci při návštěvě Portugalska vyjádřil názor, že nikdo nepovažuje Asada za ideálního, ale že je potřeba vědět, kdo stojí proti němu. „Politika není volbou mezi dobrem a něčím lepším, je to vždy volba menšího zla. Považuji prezidenta Asada za menší zlo než islámský terorismus,“ řekl tehdy Zeman.

Čtěte také: Odveta za chemický útok. USA napadly Asadovu vojenskou základnu