Odveta za chemický útok. USA napadly Asadovu vojenskou základnu

ÚTOK V SÝRII

Odveta za chemický útok. USA napadly Asadovu vojenskou základnuSLEDUJEME ON-LINE
Donald Trump oznamuje, že nařídil útok na syrskou vojenskou základnu Foto:

FOTO: Reuters

3
Svět

Echo24

Spojené státy dnes v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za „americkou agresi“. Vyžádal si podle ní ztráty na životech.

SLEDUJEME ON-LINE

16:25 Ruská duma chce vyzvat svět k odsouzení útoku na Sýrii
Ruská Státní duma dnes vyzve parlamenty ostatních států a meziparlamentní organizace, aby odsoudily americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu. „Americká agrese“ podle ní podrývá mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu.​​​​​​​​​​​​​​

15:10 Zeman: Útok USA by měla posoudit nezávislá komise
Útok v USA byl podle prezidenta Miloše Zemana oprávněný, pokud z napadeného místa byl veden chemický útok. Zda tomu tak bylo, by podle prezidenta měla posoudit nezávislá komise.

Čtěte také: Zeman: Oprávněnost útoku USA by měla posoudit nezávislá komise

14:59 USA chtěly zabránit dalšímu chemickému útoku, zní ze Slovenska
Slovensko považuje útok amerických sil na leteckou základnu syrské armády za snahu předejít dalšímu případnému použití chemických zbraní. „Je nezpochybnitelné, že v Sýrii došlo k použití chemických zbraní, které způsobily utrpení a smrt desítek nevinných lidí. To se nesmí opakovat. V tomto kontextu vnímáme zásah, který vykonaly Spojené státy na vojenskou infrastrukturu pod kontrolou syrského režimu, jako úsilí předejít dalšímu případnému použití chemických zbraní v budoucnu,“ uvedl ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

13:50 Úřad syrského prezidenta: Útok USA byl unáhlený a nezodpovědný
USA se podle úřadu syrského prezidenta Bašára Asada nechaly naivně unést falešnou propagandistickou kampaní. V prohlášení úřadu syrského prezidenta se také uvádí, že americký útok nebyl podložen fakty.

12:40 Po americkém úderu prý zemřelo 9 civilistů
Syrská státní tisková agentura tvrdí, že obětí útoku na leteckou základnu se stalo devět civilistů včetně čtyř dětí.

12:30 NATO: Za vývoj v Sýrii je zodpovědný Asad
Režim prezidenta Bašára Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

12:25 Putin se nechystá k telefonátu s Trumpem
Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje. Kreml lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale „dopadlo to přesně naopak.“

12:15 Někdo znovu bombardoval Chán Šajchún. Zatím se neví kdo
Syrské město Chán Šajchún, v němž v úterý zemřelo na otravu toxickým plynem přes 80 lidí, se dnes opět stalo terčem náletu. Šlo o neidentifikovatelné letadlo.

11:55 Tusk považuje útok USA za výraz rozhodnosti
Americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům, míní předseda Evropské rady Donald Tusk.


11:25 Americký nálet zabil sedm lidí, devět zranil
Údaje o materiálních škodách na základně se liší. Podle ruské státní televize bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nálety základnu téměř úplně zničily.

11:10 Sergej Lavrov přirovnal nálet k invazi do Iráku
„Připomíná to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ řekl šéf ruské diplomacie. „Zarmucuje, že to škodí i tak poškozeným vztahům mezi Ruskem a USA, ale doufám, že tyto provokace nezpůsobí nezvratné následky,“ dodal.11:05 Francie žádala zásah USA už v roce 2013
Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová spolu po americkém úderu hovořili po telefonu. „Za současný vývoj situace nese odpovědnost (syrský prezident Bašár) Asad,“ uvedli ve společném prohlášení. Hollande také řekl, že Francie žádala o americký zásah už při předchozím chemickém útoku v roce 2013, kde podle opozice zemřelo až 1700 lidí, syrská vláda to však popřela.

10:50 Turecký ministr zahraničí: Asad by měl být zbaven funkce
V Sýrii by podle Mevlüta Çavuşoglua měla být založena přechodná vláda, ve které by Asad neměl místo. Pokud bude Asad pokračovat v násilí na civilistech a odmítne odejít dobrovolně, měly by být podle něj podniknuty kroky, které ho zbaví funkce. Çavuşoglu se prý již spojil s německým a francouzským ministerstvem zahraničí a kontaktoval i amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

10:30 Berlín a Vídeň vyjádřily pochopení pro úder USA v Sýrii
„Americký úder v Sýrii je pochopitelný“, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Pochopení pro americký zásah vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. „Chápeme vojenský zásah na letiště i jako preventivní opatření k zabránění útokům jedovatým plynem v budoucnosti,“ řekl Kurz.

10:25 Syrská armáda označila útok za agresi
Syrská armáda označila americký útok za agresi, která činí z USA „partnera“ organizace Islámský stát (IS) a dalších teroristických organizací. Odpovědí Syrské vlády bude pokračování v boji proti terorismu a za obnovení míru a bezpečnosti v celé Sýrii.

10:20 Čína, Japonsko i Indonésie úder USA podporují
Peking odsuzuje použití chemických zbraní jakoukoli zemí, organizací, jednotlivcem, ať už jsou okolnosti nebo úmysly jakékoli. „Japonsko podporuje americkou vládu v jejím úsilí zabránit šíření a používání chemických zbraní,“ uvedl japonský premiér Šinzó Abe.

10:15 MZV ČR odsoudilo použití chemických zbraní
České ministerstvo zahraničí vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům.


10:10 Rusko tvrdí, že byl úder připravován ještě před chemickým útokem
Rusko pozastavuje platnost ujednání s Američany, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v Sýrii. Americký nálet byl podle ruské diplomacie nepromyšlený, prohloubí stávající problémy a Spojené státy tento úder připravovaly ještě před údajným chemickým útokem v syrské provincii Idlib.

9:50 Stropnický obhajuje americkou reakci
Úterní útok chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún byl natolik brutální, že reakci Spojených států nelze považovat za přemrštěnou, řekl ministr obrany Martin Stropnický ​​​​​​.​

9:40 TOP 09 a ODS souhlasí s útokem
Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek považuje útok za adekvátní reakci. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zase vyjádřil respekt k Trumpovi. Se zásahem souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého je dobrou zprávou, že se USA v Sýrii rozhodly jednat.


9:30 Poláci podpořili úder
„Spojené státy jsou zajisté garantem světového míru a pořádku. A jsou situace, kdy je třeba reagovat, situace, kdy je třeba něco podniknout,“ řekl mluvčí polské vlády.

9:25 Sobotka odsoudil použití chemických zbraní
Český premiér doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi.

9:20 Při útoku nebyli zraněni žádní Rusové
Americký úder nezpůsobil zranění mezi Rusy působícími v tomto objektu. Britský ministr obrany Michael Fallon uvedl, že úder proti syrské základně byl pečlivě naplánován, aby nezasáhl ruský personál. Rusko bylo podle Pentagonu varováno dvě hodiny před americkým útokem.

8:55 Francie vyzvala k posílení role USA v Sýrii
Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault řekl, že americký úder v Sýrii je varováním zločinnému režimu. „Použití chemických zbraní je děsivé a mělo by být potrestáno jako válečný zločin,“ dodal.

8:50 Při útoku zemřeli čtyři syrští vojáci
Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily a zahynuli při ní čtyři vojáci včetně generála. Guvernér Homsu řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti IS.

8:45 Turecko útok vítá
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş útok přivítal. Tvrdí, že mezinárodní společenství by mělo zaujmout tvrdý postoj vůči „barbarství“ syrské vlády a Asada potrestat.

8:35 Írán označil úder za destruktivní
Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí.

8: 30 Britská vláda vyjádřila USA podporu
Podle ní je akce „adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok“ ve městě Chán Šajchún.

8:25 Podle Ruska jde o agresi USA
Vladimir Putin označil americký zásah za „agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou“, což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.

8:20 Odveta za Chán Šajchún
Spojené státy dnes v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Prezident Donald Trump potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny veden chemický útok na Chán Šajchún.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.

Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. „Civilizované národy“ prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“.

Podle Trumpa byl útok provedený v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.

Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

Na základně americké střely podle ministerstva obrany zasáhly několik cílů. Byly mezi nimi údajně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.

Syrská státní televize americký útok na svou základnu potvrdila. Označila jej za „americkou agresi“. Ostřelování základny si podle stanice, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, vyžádal oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize neuvedla.

Spojené státy obvinily režim prezidenta Asada, že v úterý zabil desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu. Prezident Trump už ve čtvrtek označil syrského prezidenta za muže odpovědného za běh věcí v Sýrii a uvedl, že „by se něco mělo udělat“. Ministr zahraničí Rex Tillerson zároveň v souvislosti s vývojem v Sýrii přislíbil přiměřenou odpověď.

Čtěte také: Putina rozčílil americký zásah v Sýrii. Mluví o agresi