Zeman: Oprávněnost útoku USA by měla posoudit nezávislá komise
Zeman k Sýrii
Prezident Miloš Zeman nechce říci, zda souhlasí s odvetným útokem USA vůči Sýrii, k němuž došlo v pátek nad ránem. Americký útok byl podle českého prezidenta oprávněný, pokud byl z napadeného místa veden chemický útok. Zda tomu tak bylo, by měla podle Zemana posoudit nezávislá komise. Prezident to řekl v přímém přenosu České televize po návštěvě Středočeského kraje. Americkou odvetu komentoval až po několika hodinách od události.
„Především je třeba řádně vyšetřit, co se stalo při chemickém útoku. Nebudu střílet od boku a nebudu říkat, zda souhlasím s odvetným útokem USA na Sýrii. Musím načerpat informace,“ pronesl Miloš Zeman v rozhovoru pro Seznam.cz.
„Základní fakt spočívá v otázce, zda nesporný zločin, to jest útok chemickými zbraněmi, kde zahynulo asi 100 lidí, včetně dětí, byl skutečně organizován ze základny syrského letectva. Pokud by tomu tak bylo, považoval bych americký útok za zcela přiměřený.“ řekl Zeman odpoledne na tiskové konferenci pořádané k příležitosti ukončení Zemanovy návštěvy Středočeského kraje.
Opětovně vyzval k vytvoření nezávislé vyšetřovací komise pod gescí Rady bezpečnosti OSN. Pokud by kdokoliv bránil komisi ve vyšetřování, sám by se podle Zemana definoval jako viník chemického útoku.
Útok přišel v noci
Spojené státy dnes brzy ráno zaútočily na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes osm desítek lidí. Západ incident připisuje syrskému režimu, ten to opakovaně odmítl. Také Rusko považuje obvinění Damašku z použití chemických zbraní za dosud neprokázaná.
Reakce světa
Americký úder na leteckou základnu syrské armády v reakci na úterní chemický útok na syrské město Chán Šajchún dnes podpořily západní země, Saúdská Arábie, Turecko a Japonsko. Čína varovala před další eskalací konfliktu. Rusko ho stejně jako syrská státní televize označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva, akci jako „nebezpečnou a destruktivní“ odsoudil také Írán. Moskva současně pozastavila platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi.
Čeští politici vesměs s akcí USA vyjadřovali souhlas. „ČR chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Podobně se vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministra obrany Martina Stropnického nelze reakci USA považovat za přemrštěnou.
Předseda Evropské rady Donald Tusk míní, že americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům. Doplnil, že EU bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že USA informovaly unii, že jejich údery v Sýrii jsou omezené a jejich cílem je zabránit dalšímu užívání chemických zbraní.
„(Americký) zásah byl omezený na jednu základnu, byl zcela přiměřený,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon. Dodal, že jeho cílem bylo odradit syrský režim od dalších útoků chemickými zbraněmi. „Takže my (úder USA) nevnímáme jako začátek další vojenské kampaně,“ zdůraznil s tím, že šlo o jednostrannou operaci USA. Spojené státy podle něj Británii nepožádaly, aby se na útoku podílely.
Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault označil americký úder za varování zločinnému režimu. Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová krátce poté ve společném prohlášení uvedli, že Paříž i Berlín budou nadále prostřednictvím OSN usilovat o mírové řešení syrské krize. „Za současný vývoj situace nese odpovědnost (syrský prezident Bašár) Asad,“ uvádí komuniké. Podobně se vyjádřil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Režim prezidenta Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl.
Podporu USA vyjádřily také Turecko, Rakousko, Itálie, Polsko, Japonsko, Indonésie a Saúdská Arábie. Peking vyzval strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace. Írán, který je hlavním regionálním spojencem syrského režimu, označil akci USA za „nebezpečnou a destruktivní“.
Nejostřeji proti zásahu, při němž podle syrských úřadů zahynulo sedm lidí, protestoval hlavní Asadův spojenec Rusko. Podle Moskvy byl úder nepromyšlený a prohloubí stávají problémy. Moskva také vyzvala k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN. O svolání rady už dříve požádala Bolívie, která je nyní nestálým členem RB OSN.
Pentagon uvedl, že Rusko bylo dvě hodiny před americkým útokem varováno. Podle britského ministra obrany Fallona byl zásah pečlivě naplánován tak, aby nezasáhl ruský personál působící na základně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil, že při útoku nejspíš nebyl zabit žádný Rus. Americkou akci označil za „agresi“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes také prohlásil, že syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní, což podle něj potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje, uvedl Peskov.
Také podle Íránu je zásah Spojených států porušením mezinárodního práva. „Irán odsuzuje použití chemických zbraní. Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí.