Rusko hrozí Ukrajině raketovým útokem, píší ukrajinská média

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem

Rusko hrozí Ukrajině raketovým útokem, píší ukrajinská médiaAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Rusko hrozí Ukrajině odvetným raketovým útokem kvůli vojenskému protivzdušnému cvičení, které plánuje Ukrajina uskutečnit v těchto dnech v blízkosti Rusy okupovaného Krymu, píše server zn.ua s odkazem na zdroje na ministerstvu obrany Ukrajiny.

V reakci na chystané ukrajinské cvičení byl 25. listopadu pozván ukrajinský vojenský atašé v Moskvě na ruské ministerstvo obrany k pohovoru a 26. listopadu byl ukrajinskému zastoupení předán protest.

Podle ukrajinských médii zmíněný protest obsahuje jasnou výhrůžku. V dopise se má uvádět, že pokud Ukrajina bude provádět raketovou střelbu na hranicích Ruska, Rusko zaprvé ukrajinskou raketu sestřelí a za druhé zničí ukrajinské odpalovací zařízení.

Tajemník ukrajinské Národní rady pro obranu a bezpečnost Oleksandr Turčynov požádal Moskvu, že nemá propadat panice, protože Ukrajina bude provádět testy ve svém svrchovaném vzdušném prostoru podle mezinárodního práva, sdělila agentura Unian.

Podle informací serveru zn.ua vyšlo nyní najevo, že Rusko poslalo na Krym systém protivzdušné raketové obrany S300-VM. Ten je schopen sestřelovat balistické rakety krátkého a středního doletu. Ruská agentura TASS dnes oznámila, že protivzdušná obrana v oblasti byla už uvedena do zostřeného režimu. To se má také ale týkat i ruského námořnictva v Černém moři.

Zvýšená pohotovost v Rusku

Ruská ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda ve středu uvedla do stavu zvýšené bojové pohotovosti protivzdušnou obranu na anektovaném Krymu. Opatření je reakcí na cvičné raketové střelby, které plánuje ukrajinská armáda provést v příštích dvou dnech nedaleko Krymského poloostrova. Chystané cvičné střelby budou podle kyjevských médií v ukrajinském vzdušném prostoru nad otevřeným mořem a už dříve vyvolaly tvrdou kritiku Moskvy. Ta ještě zesílila po úterním varování ukrajinských úřadů, že během cvičení nebude vzdušný prostor nad Krymem bezpečný. Rusko toto varování označilo za provokaci, která má narušit mezinárodní leteckou dopravu.

Rusko okupovalo ukrajinský Krym na jaře 2014 po utajované operaci, při níž speciální armádní jednotky obsadily klíčová místa na poloostrově. Následné spěšně zorganizované referendum pak odsouhlasilo připojení Krymu k Ruské federaci. Anexi drtivá většina států světa neuznává, opakovaně, i když bezvýsledně proti ní protestuje Kyjev.

V ruském tisku se dnes objevily informace, že Rusko Ukrajině pohrozilo raketovým protiútokem, pokud se manévry budou konat. Armáda prý je připravena sestřelovat ukrajinské rakety a napadnout i palebná stanoviště na ukrajinském břehu. Kreml na dotaz novinářů oznámil, že o žádných podobných výhrůžkách nic neví. Prezident Vladimir Putin je prý nicméně o ukrajinských záměrech informován.

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Andrij Lysenko dnes řekl, že armáda navzdory hrozbám od plánů na cvičné střelby neustoupí. „Nikdo nám nebude radit, co máme na svém území dělat,“ řekl Lysenko. „Bojová příprava vojsk proběhne přesně podle plánu a v souladu s normami mezinárodního práva,“ dodal.

Čtěte také: Separatisté v Doněcku dali ultimátum organizaci Člověk v tísni