Separatisté v Doněcku dali ultimátum organizaci Člověk v tísni
24 hodin na odchod
Proruští separatisté ve východoukrajinském Doněcku, kteří odebrali české humanitární organizaci Člověk v tísni akreditaci a dali jí 24 hodin na opuštění povstaleckého území, své rozhodnutí zdůvodnili „systematickým ignorováním“ připomínek a „vytvářením korupčních schémat“
. Ředitel organizace Šimon Pánek to odmítá a upozorňuje, že povstalci až dosud nevznášeli žádné výhrady. Pánek se přitom nevzdává naděje, že se podaří vyjednat kompromis, umožňující dodávky humanitární pomoci alespoň přes zimu.
Zákaz činnosti české organizace vysvětlil příslušný akreditační výbor podle povstalecké tiskové agentury DAN tím, že prý Člověk v tísni „systematicky ignoroval připomínky výboru k uskutečňovaným programům distribuce humanitární pomoci“, „činností odporující deklarovaným cílům“ i „destruktivní prací, projevující se vytvářením korupčních schémat při distribuci humanitární pomoci, což provokovalo konflikty nejen mezi příjemci, ale i mezi místními úřady“.
Toto odůvodnění Pánek odmítl s tím, že až dosud od doněckých orgánů nikdy žádné výhrady vůbec nezazněly. Ani nyní je neprovázely žádné důkazy či konkrétní jména. Člověk v tísni podle svého ředitele pracuje zcela transparentně a je financován skupinou velkých světových dárců, včetně OSN a Evropské unie, přičemž kontroly a audity neprokázaly žádné systémové chyby.
„Nevím, co doněcké orgány vedlo k rozhodnutí, které mi na počátku zimy připadá nešťastné. Pokud měly nějaké připomínky k naší práci, dokonce padlo slovo korupce, tak se divím, že nám to nepředaly a nechtěly po nás nápravu. Akreditace se obnovovala na týdenním základě, tedy každý týden více než rok rozhodovaly, jestli nám akreditaci udělí, anebo ne,“ řekl dnes Pánek ČTK. „Člověk v tísni byl poslední mezinárodní nevládní organizací, která v Doněcku působila. Teď – pokud se nepovede vyjednat nějaký kompromis, třeba o působení přes zimu, kdy by to lidé velice potřebovali – tam už žádná nebude,“ dodal šéf humanitární organizace.
Agentura DAN připomněla, že loni v říjnu přišla v Doněcku o akreditaci mezinárodní organizace Lékaři bez hranic; tu povstalci obvinili ze „sbírání údajů o obraně“ a z „nelegální dodávky psychotropních látek“.
Česká humanitární organizace v Doněcku poskytovala humanitární pomoc od listopadu 2014. Letos Člověk v tísni podle svých údajů distribuoval potravinovou pomoc téměř 470.000 lidí v oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední ukrajinské vlády. Další stovce tisíc lidí pomohla organizace s opravami obydlí a 95.000 umožnila přístup k pitné vodě a k hygienickým pomůckám.
Člověk v tísni na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku.