Samková se nachytala na smyšlený Werichův citát

Naletěla na hoax

Samková se nachytala na smyšlený Werichův citátNOVÉ
Domov

pf Echo24

Známá občanská aktivistka Klára Samková se lapila do pasti internetového žertu. Správce recesistického účtu Jiřího Ovčáčka uveřejnil na svém facebookovém profilu citát Jana Wericha, jenž měl údajně zaznít při rozhovoru pro Český rozhlas 23. září 1938. Jak ovšem později uvedl Český rozhlas, žádný rozhovor s umělcem v ten den neproběhl.

První verze mystifikujícího sdělení se objevila na satiricky vedené parodii profilu mluvčího prezidenta republiky v neděli prvního listopadu. Jan Werich varující před tím, že nám muslimové „zakáží jitrničky, pivo a děvčatům sukně“ přiměl Samkovou sdílet stejnou fotografii o dva dny později na svém účtu.

Žeby něco do Konvovy – Martin Konvička – sbírky islamofobů ???

Posted by Klára Samková on 3. listopad 2015

Namísto slov chvály se ovšem v diskuzi pod uveřejněním příspěvku dočkala spíše odsouzení. Uživatelům sledujícím její profil se od začátku nezdála pravdivost onoho výroku. Někteří z nich se dokonce uchýlili k vulgárním výrazům. Ani to ovšem Samkovou neodradilo od její verze příběhu.

„Níže jsem uveřejnila text, který (údajně) je citátem Jana Wericha. Zda je či není, jsem pochopitelně nezkoumala, koho by zajímalo proč, tak k otázce „hoaxů“ jsem se vyjadřovala již mnohokrát…
I dnes se potvrdilo, že můj přístup k informacím – totiž, že „ono se to nakonec ukáže, jak to je“ je správný,“ rozvášnila se v reakci na kritiku Samková.

K prozkoumání legitimity citátu byli nakonec donuceni i pracovníci rozhlasu. Pátrání v historických archivech je dovedlo k zjištění, že žádné předválečné interview neproběhlo. Slavný umělec měl namísto toho pomáhat vojákům s mobilizací.

Po sociálních sítích začala kolovat fotografie s údajným citátem Jana Wericha srovnávající islám s nacismem. Tato věta ú…

Posted by Český rozhlas on 4. listopad 2015

Celá absurdní situace vyvrcholila dalším statusem falešného mluvčího ve středu odpoledne. Ovčáček v něm obviňuje Samkovou ze zhrzené lásky, jež má být motivem ke krádeži jeho duševního vlastnictví.

„Takže v kontextu našeho „vztahu“ je jasný, že mě nepřekvapilo, že si Samice stáhla můj obrázek s panem Werichem z mého fb profilu a uploadla ho na svůj. Nechce se ke mě hlásit, no. Ale přesto mi to trochu vadí, přece jen to byl můj obrázek a v kanclu jsme na něm s klukama pár dní brousili k dokonalosti,“ lituje sám sebe falešný Ovčáček.

Čtěte také: Facebook udělal z uprchlíka teroristu. Chytla se i Samková

Ovčáček se zlobí: Pražská kavárna mi napadla Facebook