Komunisté asi podpoří program schůze k Čapímu hnízdu

Kauza Čapí hnízdo

Komunisté asi podpoří program schůze k Čapímu hnízduNOVÉ
Domov

Echo24

Komunisté zřejmě podpoří program mimořádné schůze sněmovny ke kauze kolem údajného dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Změnu v postoji strany potvrdil pro Českou televize předseda KSČM Vojtěch Filip. Definitivní rozhodnutí strany padne v úterý těsně před mimořádnou schůzí.

KSČM přitom podle dřívějších vyjádření tvrdila, že pro program schůze hlasovat nebude. „Ponechme vyšetřování této kauzy těm, kterým přísluší. Zamysleme se však nad etikou. Té mívá Babiš plná ústa a dnes jaksi pozapomněl svá ponaučení, kterými nás častuje, aplikovat sám na sebe. Uvidíme, zdali překročil zákony,“ tvrdila ještě v úterý místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

Hned následující den ale předseda KSČM Filip oznámil, že osobně je pro podporu programu. Rozhodující ale bude jednání klubu večer před schůzí. ,,Já bych raději vyčkal s tou schůzí. Klidně bych ji zahájil, podpořil bych program, ale vyčkal bych na dodání dokumentů od Policie České republiky, případně státního zastupitelství anebo z evropských struktur, to znamená zejména z OLAFu,“ řekl Filip.

Svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny iniciovala pravicová opozice TOP 09 a ODS. Místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) ji svolala na středu 23. března od 15:30. Už dnes večer ale budou předsedové vládních stran jednat o společném postupu v kauze Čapí hnízdo na uzavřené schůzce.

Čapí hnízdo vyšetřuje Evropská unie

Kauza kolem Farmy Čapí hnízdo nabrala na obrátkách na začátku března. Farma až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Farma dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013.

Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie a stále kolem něj panuje celá řada nejasností, které Babiš zatím nedokázal nijak vysvětlit.

Čtěte také:

Babišovo prohlášení koaličním partnerům ke kauze Čapí hnízdo

ČSSD i lidovci berou zpátečku. ‚Sněmovna k Babišovi nic neřeší‘