ČSSD i lidovci berou zpátečku. ‚Sněmovna k Babišovi nic neřeší‘

Kauza Čapí hnízdo

ČSSD i lidovci berou zpátečku. ‚Sněmovna k Babišovi nic neřeší‘NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V případě Čapího hnízda vicepremiéra Andreje Babiše existuje podezření na neoprávněné čerpání evropských dotací a šéf hnutí ANO okolnosti celé kauzy stále hodnověrně nevysvětlil. I když ale nejsou sociální demokraté a lidovci spokojeni, s podporou mimořádné schůze k Čapímu hnízdu to zřejmě nebude tak horké, jak to ještě o víkendu vypadalo. Podle koaličních partnerů by totiž měl Babiš minulost projektu vysvětlit spíše na uzavřené koaliční radě, než na veřejné schůzi sněmovny, kterou svolává opozice.

Až příští středu 23. března odpoledne se sejdou poslanci, aby mimořádně řešili kauzu Babišovy Farmy Čapí hnízdo. Do té doby se stihne sejít vláda, špičky koalice se uvidí na koaliční radě a současný tlak na Andreje Babiše opadne. Ačkoliv to ještě o víkendu vypadalo, že minimálně sociální demokraté podpoří pravicovou opozici a zvednou ruku pro program mimořádné schůze, zřejmě se nakonec nic takového nestane.

Například premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po několika dnech mlčení prohlásil, že by politici neměli nahrazovat vyšetřovatele, státní zástupce a soudce a že je teď dotace na Čapí hnízdo v rukou příslušných orgánů.

„Nevím přesně, kde kdo stojí, ale jsem přesvědčen, že bychom mohli použít koaliční radu jako místo, kde bychom se o tom mohli pobavit. To je to, o co bych stál,“ přidal se z Bruselu ministr zahraničí a místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. Podobně přitom mluví i druhý muž ČSSD Milan Chovanec.

„Poradíme se v úterý. Mimořádné schůze nic nevyřeší,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Ani on tak s největší pravděpodobností nebude prosazovat podporu mimořádné schůze. „Nicméně vysvětlení je v zájmu Andreje Babiše. Vysvětlovat je určitě ještě co,“ dodává ale.

Hlasy pro schůzi jsou i v koalici

Špičky sociálních demokratů i lidovců si moc dobře uvědomují, že by podporou programu mimořádné schůze nic nezískaly. Schůze už je totiž stejně svolaná, poslanci se sejdou a ti s přednostním právem promluví. Babiš si tak své vyslechne minimálně od TOP 09 a ODS. Podporovat přitom pravici a hlasovat pro program proti koaličnímu partnerovi, to už by bylo jen zbytečné dráždění Andreje Babiše.

I když vedení obou stran už má zřejmě jasno, ne všichni poslanci to vidí tak jednoznačně.

„Chceme dát Andreji Babišovi šanci, aby to vysvětlil například na půdě koaliční rady. Je na něm, jak se k tomu postaví. Ale žádné skutečné vysvětlení od něj dosud nepřišlo, takže pokud by se tak nestalo, důvody pro podporu mimořádné schůze tu podle mě stále jsou,“ nechává všechny možnosti otevřené poslanec ČSSD Jan Chvojka. Právě on koncem minulého týdne o možné podpoře schůze k Čapímu hnízdu poprvé promluvil.

Ještě jasněji se k celé věci staví místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek, který v neděli podpořil mimořádnou schůzi na Twitteru.

Komárek: Opozici chápu, od partnerů čekám loajalitu

Pravicové opozici vadí mlžení Andreje Babiše kolem celé kauzy, která podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska nese znaky dotačního podvodu. „Pan ministr Babiš se do ní zaplétá, evidentně nemluví pravdu v řadě případů. Přitom on je členem vlády, který garantuje transparentnost a poctivost při čerpání strukturálních fondů,“ řekl minulý týden Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala je zase přesvědčený, že vláda čelí největšímu problému od svého vzniku a že ho premiér Sobotka nijak neřeší.

Kdo k celému případu zatím mlčí, jsou poslanci hnutí ANO. Ti se všemi vyjádřeními odkazují na svého šéfa Andreje Babiše. Podle poslance a člena vedení hnutí Martina Komárka se Čapí hnízdo neřešilo ani na poslaneckém klubu, ani na předsednictvu strany. Sám ale pro mimořádnou schůzi žádný důvod nevidí.

„Mimořádné schůze k mediálním případům nemají žádný věcný smysl, mají ale smysl politický. A já přesně chápu, proč to opozice dělá. Nemá jiný program než jsou útoky na Andreje Babiše – kvůli členství v StB, kvůli tomu, že má peníze, kvůli dotacím a teď kvůli Čapímu hnízdu. Vždy se ukáže, že to není pravda. Ale jak říkám, chápu to,“ prohlašuje Komárek.

Čtěte také: Babiš: Kdyby Agrofert nepřevzal hnízdo, ČR by musela vracet dotace

Podle něj je lhostejné, jestli program mimořádné schůze podpoří i koaliční poslanci z ČSSD a KDU-ČSL, protože se ve sněmovně o Čapím hnízdě bude stejně mluvit a lídři opozice vystoupí. „Očekával bych ale od koaličních partnerů alespoň částečnou loajalitu. I když bych pochopil i obavy ČSSD z vlivu hnutí ANO a její snahy o naše oslabení před blížícími se krajskými volbami,“ dodává poslanec.

Kauza kolem Farmy Čapí hnízdo nabrala na obrátkách minulý týden. Farma až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013.

Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie a stále kolem něj panuje celá řada nejasností, které Babiš zatím nedokázal nijak vysvětlit.

Více čtěte: Úřednice z ministerstva financí vyzvídala v Bruselu o Čapím hnízdě


 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články