1 BABIŠ O ČAPÍM HNÍZDU

Babiš: Kdyby Agrofert nepřevzal hnízdo, ČR by musela vracet dotace

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ministr financí Andrej Babiš v neděli odpoledne zveřejnil dlouho očekávané stanovisko ke kauze Čapího hnízda. Místo toho, aby se přiznal k údajnému dotačnímu podvodu, však šéf hnutí ANO vyrukoval s pravým opakem. Babiš v prohlášení uvádí, že vlastně udělal dobrou věc, když jeho Agrofert farmu Čapí hnízdo převzal. V opačném případě by prý hrozilo, že by Česká republika musela milionovou dotaci vracet Evropské unii z peněz daňových poplatníků.

Babiš se hned v úvodu svého obsáhlého prohlášení podivil nad tím, že údajný podvod spojený s farmou Čapí hnízdo vůbec někoho zajímá. Ministr financí se domnívá, že se jedná o „účelovou kauzu“, v níž jsou některé věci „účelově vytrhávány z kontextu a zveřejňovány tak, aby ho úmyslně poškodily“. Podivil i nad tím, že se kauzou zabývají ostatní politické strany, jmenovitě ODS, TOP 09 a ČSSD.

„Hnutí ANO na rozdíl od TOP 09 nebo ODS nemá dlouhou historii a nemá proto ani kostlivce ve skříni. Proto se nám a mně osobně snaží tyto strany takové kostlivce vyrobit celou dobu, kdy jsem v politice,“ uvedl Babiš s dovětkem, že mezi tyto kostlivce mělo patřit například jeho „údajné agentství v StB“, „lži o dotacích na biopaliva“ a nebo právě „osm let starý případ“ čerpání evropských dotací na farmu Čapí hnízdo.

Šéf hnutí ANO se následně pustil do rekonstrukce celé kauzy. Historický vývoj případu ovšem i nadále místy přerušuje patetické zvolání, kde vyhrožuje například tím, že definitivně odejde z politiky. „Neustále je mi předhazováno, že jsem multimiliardář. Doufám tedy, že alespoň lidé chápou, že bych si kvůli padesátimilionové dotaci reputaci a dobré jméno v byznysu nezničil. Nebo mám opravdu rezignovat a nechat českou politiku napospas starým pořádkům?“ klade Babiš řečnickou otázku.

Čtěte také: Babiš: Je to kampaň, nic jsem neudělal, majitele znám, vysvětlení pošlu

Zřejmě nejzajímavější pasáž ale přichází až skoro na konci. Vicepremiér Babiš v ní totiž tvrdí, že kauzou Čapího hnízda České republice vlastně pomohl. „Agrofert pouze převzal předlužený projekt této farmy. A kdybychom ho nekoupili, byl by možná zkrachoval. A pak by Česká republika musela těch 50 miliónů Kč zřejmě vracet EU z kapes daňových poplatníků,“ uvedl na svoji obhajobu.

V závěru pak upozorňuje na to, že celou záležitost v tuto chvíli prošetřují úřady: „Nechme pracovat k tomu příslušné orgány. Jestliže tyto zjistí moje pochybení, což důrazně vylučuji, pak se teprve bavme o mé politické odpovědnosti. Ubezpečuji veřejnost, že těmto orgánům poskytnu veškerou součinnost.“

Prohlášení k Farmě Čapí hnízdoMoc dobře nerozumím tomu, proč chtějí ODS a TOP 09 svolat mimořádnou schůzi Poslanecké…

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 13. březen 2016

Farma Čapí hnízdo až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

Čtěte také: Zeman ‚hnízda‘ nesleduje. Zajímá ho miliardové ‚Sobotkovo‘ OKD

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.