Tři ženy v Kalouskově týmu. Pozornost přitahuje Adamová

Vedení TOP 09

Tři ženy v Kalouskově týmu. Pozornost přitahuje AdamováNOVÉ
Poslankyně Markéta Adamová při kandidátském projevu Foto: TOP 09/Veronika Rejmanová
3
Domov

Filip Nachtmann

Volba vedení TOP 09 v neděli dopadla přesně podle přání nového předsedy Miroslava Kalouska. Mezi pěti místopředsedy jsou hned tři ženy. Ty doplní exministr zdravotnictví Leoš Heger a jako Kalouskův zástupce zahraniční a bezpečnostní expert strany Marek Ženíšek. Nejmladší tváří TOP 09 se stala teprve jednatřicetiletá poslankyně Markéta Adamová.

Mladá místopředsedkyně Adamová se narodila v roce 1984 v Litomyšli. Je tak nejmladší členkou nejužšího vedení TOP 09. Od roku 2005 žije v Praze, kde studovala na Univerzitě Karlově a poté na ČVUT. Do TOP 09 vstoupila při jejím vzniku před šesti lety a v roce 2013 se stala poslankyní.

Tématem Adamové je především sociální a rodinná politika. Zatím nejvíce na sebe upozornila letos v létě nápadem, aby mohli rodičovský příspěvek čerpat i prarodiče v případě, že se matky či otcové dětí budou chtít vrátit rychleji do zaměstnání.

„Měli bychom oslovovat vlastními programovými návrhy a přinášet do politiky vizi společnosti a státu, který svým občanům přináší bezpečnost, vymahatelnost práva, neotravuje, ale je zde ve chvíli, kdy se ocitnou v nouzi a nemají nikoho, na koho by se obrátili,“ řekla Adamová ve svém nominačním projevu.

Čtěte také: Kalousek v čele TOP 09. Ostře proti Zemanovi a oligarchům

Staronovými místopředsedy jsou poslankyně Helena Langšádlová a exministr zdravotnictví Leoš Heger, který dostal od delegátů rekordních 96 procent hlasů. Tým doplní poslankyně Jitka Chalánková (známá aktivitami kolem norské kauzy dětí Michalákových) a jako první místopředseda a Kalouskův zástupce Marek Ženíšek.

Ten vidí svou roli jako partner Kalouska, který by neměl být jeho alternativou. V projevu uvedl, že chce naslouchat dění v krajích a navštěvovat regiony: „První místopředseda je někdo, kdo kryje svému předsedovi záda a kdo je jakýmsi moderátorem. Čekají nás krajské a senátní volby a především pak volby do sněmovny, a pokud v následujících dvou letech uspějeme, zajistili jsme našim voličům dalších šest let, ve kterých je budeme moci dále reprezentovat.“

Ženíšek ale bude mít méně práce než doposud Kalousek, protože tomu delegáti odhlasovali, že si ponechá některé kompetence, které měl jako dosavadní 1. místopředseda.

Více čtěte: Kalousek v TOP 09 povýší. I se svými pravomocemi

Tým místopředsedů je nakonec navolený přesně tak, jak si přál Miroslav Kalousek. Přesto mu hrozí spory. Hned dvě místopředsedkyně – Adamová a Chalánková – se totiž zaměřují na sociální problematiku. Obě dámy se navíc nemají příliš v lásce.

S poměrně kritickým projevem v neděli vystoupil dosavadní místopředseda Pavol Lukša, který se nakonec rozhodl svoji pozici neobhajovat. Zkritizoval partnerské Starosty i to, že se TOP 09 v minulosti nechala ukolébat úspěchem. Varoval také před tím, aby strana pokračovala v „klišé antibabiš“.

„V opozici jsme sice jasně v projevech a vymezování se proti Babišovi a jeho Agrofertu na špici, ale popravdě řečeno tomu volič moc nerozumí a bere to jako vyřizování účtů mezi jednotlivými politiky a malý zájem o něj, občana, suverénního pána každého volebního klání,“ prohlásil Lukša s tím, že strana musí oslovovat mladé lidi a střední generaci.