Opozice Krnáčovou nesvrhla. Podrželi ji komunisté, radní mlčeli

Mimořádné jednání zastupitelstva

Opozice Krnáčovou nesvrhla. Podrželi ji komunisté, radní mlčeliAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann

Adriana Krnáčová (ANO) pokračuje ve funkci primátorky Prahy. ODS a TOP 09 se nepodařilo sehnat dostatek hlasů na její svržení, zastupitelstvo dokonce ani neschválilo program schůze. Krnáčová v úterý kolegům řekla, že nikdy v životě nejednala protizákonně nebo tak, aby poškodila zájmy Prahy. TOP 09 a ODS chtěly Krnáčovou odvolat z čela města kvůli jejím krokům kolem Škodova paláce. Svým jednáním údajně měla spáchat hned několik trestných činů. Primátorky se během jednání nezastal jediný radní.

Úterní mimořádné zastupitelstvo k odvolání Krnáčové z postu primátorky bylo vůbec první za čtyři měsíce, kdy hlavní město vede koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Podle TOP 09 a ODS primátorka pochybila, když za zády radních jednala s protistranou o právním zastoupení hlavního města ve sporu o drahé nájemné ve Škodově paláci a nic jim neřekla ani ve chvíli, kdy o celé věci hlasovali.

Podle zastupitelů za TOP 09 Krnáčová svým jednáním mohla spáchat trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušila předpisy o pravidlech hospodářské soutěže, dopustila se sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také zneužití pravomoci úřední osoby. Krnáčová jakékoliv pochybení odmítá.

‘Naučte se, co znamená šovinismus‘

„Důvod, proč se tady scházíme, je podivný. Ten, který mě zná, ví velice dobře, že bych nikdy v životě opravdu nejednala protizákonně nebo nějak tak, abych poškodila zájmy Prahy. Ti, kteří mě neznají, pravděpodobně jednají tak, jako by jednali sami. Nicméně chápu, že opozice musí za každou cenu vždy zpochybňovat koaliční jednání,“ obhajovala se Krnáčová na úvod úterního jednání.

Zároveň pokárala ODS a TOP 09 za to, že za poslední čtyři měsíce nepředložily žádný projekt, na kterém by mohla koalice s opozicí spolupracovat. „Nicméně očekávám, že toto jednání bude korektní, bez jakýchkoliv šovinistických invektiv, které tady na zastupitelstvu velice často slýcháme,“ prohlásila poté.

Opozice se ihned ostře ohradila proti tomu, že by na pražském zastupitelstvu kdy padla šovinistická, tedy vyhraněně nacionalistická slova. Krnáčová zřejmě měla na mysli mužský šovinismus, respektive sexismus, na který si stěžovala již dříve. „Jedna z mála řečí, která tady nikdy nezazněla, byly šovinistické řeči. Naučte se alespoň, co to slovo znamená,“ reagoval bývalý primátor Bohuslav Svoboda z ODS. Ten také připomněl údajně nejasné hospodaření Transparency International pod vedením Krnáčové.

Ať Krnáčová zveřejní kontakty s lobbisty

„Paní primátorka jednala ohledně právního zastoupení města s protistranou. Není normální, když si někdo od protistrany nechává doporučit právní zastoupení města, jedná o tom, jak to bude hrazeno a zamlčí to svým kolegům na radě, když dojde na hlasování,“ vyčetl primátorce šéf zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Ten se zároveň ptal dalších radních, zda se cítí komfortně v situaci, kdy nesou za své hlasování trestně-právní odpovědnost a primátorka jim přitom jedná za zády.

Novotný radní obcházel už před samotnou schůzí a vysvětloval jim, že by kvůli Krnáčové snadno mohli dopadnout jako předchozí rada, která je obviněná v kauze opencard. A zdá se, že jeho slova padala na úrodnou půdu. Během několika hodin jednání se totiž primátorky nezastal jediný radní. A co víc. Z celé koalice ji hájil pouze jeden člověk – zastupitel Patrik Nacher z ANO. Krnáčová v tom ale žádný problém nevidí. „Ne. Jednotu jsme ukázali hlasováním,“ odmítla dohady o tom, jak pevná je její pozice v koalici. „Bylo mi Adriany Krnáčové až trochu líto,“ komentoval to šéf pražské ODS Filip Humplík.

Krnáčovou v diskuzi paradoxně hájili opoziční Piráti a komunisté. Piráti přesto vyzvali primátorku, aby začala zveřejňovat informace o kontaktech s lobbisty, jak slíbila v předvolební debatě ČT. „Já bych chtěl ocenit, že paní primátorka s tímto začala, byť za poněkud podivných okolností, a dává do kopie svých mailů i opoziční zastupitele. Ale já se ptám, proč ty materiály dostává TOP 09 a ne Piráti?“ ironizoval šéf klubu Pirátů Jakub Michálek.

Nakonec se ale ODS a TOP 09 nepodařilo prosadit ani to, aby zastupitelé schválili program mimořádného jednání. I když se k nim přidali právě Piráti, komunisté se rozhodli podržet koalici.

Čtěte také: Radní zrušili smlouvu s právníky. Krnáčová odstupovat nehodlá