Odnášeli pytle a krabice. Pak policisté Langera propustili

Prohlídka v Langerově domě v Olomouci

Odnášeli pytle a krabice. Pak policisté Langera propustiliNOVÉ
Domov

Echo24

Bývalého ministra vnitra Ivana Langra zadrženého v souvislosti s údajnou korupční kauzou odvezli v úterý pozdě večer policisté z jeho olomouckého domu. Policie nic nekomentovala, z domu odnášela pytle a papírové krabice. Stalo se tak zhruba po čtyřech hodinách, kdy sem byl převezen z Prahy. ČT ve středu ráno uvedla, že Langer byl po výslechu propuštěn a policie jej z ničeho neobvinila.

Langrův dům v centru města opustili v úterý v noci po více než 13 hodinách žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Dění odmítli jakkoliv komentovat. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali v úterý také v Praze. 

Ve středu olomoucký hejtman nenastoupil do práce a zrušil program. Mluvčí kraje zatím nemá informace o tom, kde hejtman je. Obviněn dosud nikdo nebyl, uvedl dnes olomoucký vrchní státní Ivo Ištvan. 

Čtěte také: Roznětka zátahu? Elektrárna s pachovou stopou Langera i Pitra

Velká policejní razie, zadrželi i exministra Langera

Prohlídka v olomouckém domě bývalého místopředsedy ODS a Poslanecké sněmovny Langera trvala od úterního rána, žalobci dům opustili bez jediného slova kolem 23:00. Langra odtud odvezli dva policisté, kam byl převezen, však nechtěl nikdo komentovat. Mohl tedy strávit noc v cele předběžného zadržení. Na dotaz novinářů situaci nekomentoval ani bývalý politik s tím, že se nemůže k ničemu vyjadřovat. 

V kauze se policie podle médií zaměřila také na jeho známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec, vedení olomoucké policie nechtělo nic komentovat. Právě o vazbách Kadlece na Langra a Kyselého se v minulosti spekulovalo, prověřovala je také Generální inspekce bezpečnostních sborů, případ však nakonec odložila. 

Hejtman Rozbořil nenastoupil do práce

Policisté zasahovali také na olomouckém hejtmanství. Telefon hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byl po celé úterý nedostupný, podle informací ČTK právě v souvislosti s tímto zásahem. Budovu však neopustil, podle zjištění ČTK se ještě v úterý po 20:00 v jeho pracovně svítilo. Informace o něm však neměli ani jeho nejbližší kolegové. Podle serveru lidovky.cz byl Rozbořil šest hodin zavřený s policisty ve své pracovně a nesměli k němu ani jeho náměstci. 

Ve středu olomoucký hejtman nenastoupil do práce a zrušil program. Mluvčí kraje zatím nemá informace o tom, kde hejtman je. Obviněn dosud nikdo nebyl, uvedl dnes olomoucký vrchní státní Ivo Ištvan. 

Média uvedla, že policie se zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS, detektivové se prý budou zajímat i o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha. Policejní prezident Tomáš Tuhý novinářům v úterý řekl, že zásah se týká i jednoho z krajských policejních ředitelství a celostátního útvaru spadajícího pod policejní prezidium.