Velká policejní razie, zadrželi i exministra Langera

Kvůli solární elektrárně?

Velká policejní razie, zadrželi i exministra LangeraAKTUALIZOVÁNO
Policie vede exministra Langera Foto: Repro: ČT
4
Domov
Echo24
Sdílet:

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedli rozsáhlou razii, která se zřejmě týká machinací se 100 miliony kolem fotovoltaické elektrárny Ševětín. Do kauzy je podle všeho zapojený i bývalý ministr vnitra Ivan Langer se svým obchodním partnerem Ivanem Kyselým. Policie provedla zásah v Langrově bytě a Langera stejně jako Kyselého zadržela, uvedla Česká televize. Akce probíhala i na úřadu hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Současný ministr vnitra Milan Chovanec žádná jména vyšetřovaných nepotvrdil, pouze uvedl, že „policie jde správným směrem“.

Akci jménem „Vidkun“ zahájilo ÚOOZ na několika místech v Olomouci a v Praze. Nejdříve policisté zasahovali v pražském bytě bývalého ministra Ivana Langera, kterého podle ČT i zadrželi. Po zásahu policie bývalého ministra převezla do Olomouce, kde v jeho přítomnosti provedla prohlídku jeho dalšího bytu. Kauza se kromě Langera týká několika dalších osob jako hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, Langerova přítele a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, Milana Pospíška, šéfa Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, dále jeho náměstka Karla Kadlece nebo Radka Petrůje, vedoucího Odboru hospodářské kriminality olomoucké policie.

Policie zatím zadržela Ivana Langera a Ivana Kyselého. Langer si na případ najal elitního právníka a bývalého ministra vnitra Tomáše Sokola, který se k vyšetřování odmítl vyjádřit. Zadrženi byli údajně i policisté a zasahovalo se i na policejním prezidiu.

„Jsou prováděny úkony trestního řízení na několika místech v ČR, mimo jiné v Olomouci a v Praze. Týká se to zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení,“ řekl Ivo Ištvan, Vrchní olomoucký zástupce Právu.

Policie se podle ČT zajímala i o hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Zásah na krajském úřadě potvrdila Rozbořilova mluvčí, zadržen však podle ní nebyl.

V úterý se k probíhajícímu vyšetřování vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec. ,,Sešel jsem se s policejním prezidentem a byl jsem jím ujištěn, že žádné informace z probíhajícího vyšetřování neunikají. Podnět k zahájení trestního stíhání uvnitř policie dala policie sama. Vedení policie jde správným směrem. Chválím ji za to, že se nebojí sáhnout do vlastních řad,“ řekl na odpolední tiskové konferenci Chovanec.

Policejní prezident Tomáš Tuhý vystoupil v 15 hodin na krátkém brífinku k zásahům ÚOOZ. Otázky ani rozhovory policie nepovolila. „Od ranních hodin naši detektivové provádí některé úkony trestného řízení na několika místech. Této kauze předcházelo důvodné podezření ze strany policie, včetně podezření na uplácení a zneužití pravomocí veřejného činitele. V této souvislosti probíhaly úkony na jednom krajském ředitelství a také na oddělení policejního prezidia,“ řekl stroze Tuhý. „V současné chvíli se shromažďují výpovědi několika osob, které byly zadrženy. Provádí se i domovní prohlídky a prohlídky prostor na několika místech České republiky. Vyšetřování je vedeno v gesci vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V řádu několika dní zveřejníme konkrétní výstupy.“

Jednu ze zapojených osob Karla Kadlece – náměstka vyšetřovacího úřadu - vyšetřovala již v minulosti a to ve spojitosti s případem další zainteresované osoby podnikatele Ivana Kyselého. Kadlec čelil podezření z toho, že se snažil v roce 2012 tlačit na své podřízené a ovlivňovat tak Kyselého případ, který se týkal jeho podnikání v oblasti realit.

Akci si pod sebe vzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Případ se týká třetí největší fotovoltaické elektrárny v České republice Ševětín. Konkrétně jde podle ČT o její prodej společnosti ČEZ a údajných 100 milionů korun, které v této transakci figurovaly.

Přímo společnosti ČEZ se zásah s největší pravděpodobností netýká. „My dnes nemáme žádné informace o zájmu policie, zjišťovali jsme to na několika místech,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „V minulosti jsme ale už orgánům opakovaně poskytovali informace a dokumenty o všech našich fotovoltaických elektrárnách, tedy včetně Ševětína,“ doplnil.

Ivan Langer je bývalý český ministr vnitra za ODS. V této funkci působil v letech 2006 – 2009 za předsednictví Mirka Topolánka. Do roku 2010 byl též místopředsedou ODS.
V roce 2010 nebyl zvolen do Poslanecké sněmovny, přestože figuroval na prvním místě olomoucké kandidátky ODS. Voliči upřednostnili svými preferenčními hlasy kandidáty na nižších místech. Po tomto tzv. „vykroužkování“ se věnuje advokátní činnosti, mimo jiné také vede liberálně-konzervativní akademii CEVRO.

O podezřelých transakcích ohledně prodeje Ševětína informoval před časem Respekt. Podle časopisu se ztratilo právě 100 milionů korun při dílčím zaplacení 450 na místo 350 milionů za firmu i s projektem a pozemky.

Akci dal útvar jméno „Vidkun“, jež může odkazovat na norského kolaboranta s nacisty Vidkuna Quislinga. Jeho příjmení se s malým písmenem používá v některých světových jazycích jako synonymum pro kolaboranta či vlastizrádce. Quisling usiloval o vytvoření norského protektorátu během obsazení Německem, po konci války byl popraven. Policie však zatím neoznámila proč akci nazvala podle jména nacistického kolaboranta.

Čtěte také: Obnovitelný Absurdistán. Z našich daní chceme přispívat i cizím solárníkům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články