Řidiči autobusů mají počítat uprchlíky, které převážejí

Řidiči autobusů mají počítat uprchlíky, které převážejíNOVÉ
Svět

Sledování migrantů

ls Echo24

Poněkud zvláštní úkol dostali řidiči autobusů v severní Francii. Šoféři mají počítat uprchlíky a vyplňovat o nich údaje do předem vytisknutých formulářů. Některým řidičům se tento postup nelíbí a protestují proti takovému sběru informací a sledování. Kdo vydal pokyn k tomuto kroku, se však nepodařilo zjistit, uvádí francouzská verze serveru The Local.

Řidiči autobusů ve společnosti Twisto, kteří jezdí v okolí Caen, byli požádáni, aby počítali a zapisovali uprchlíky, které právě převážejí ve svých prostředcích. Zmíněná společnost jezdí také do dalších severních přístavů, ve kterých se shromažďuje velké množství migrantů, kteří se snaží dostat do Velké Británie.

Formuláře rozdané řidičům obsahují kolonky, jako počet zkontrolovaných migrantů nebo vlastnoruční poznámky, kde mohou přepravci vyplnit místo výstupu běženců. Do poznámek je také možné napsat pravděpodobné místo, které uprchlíci používají k přespání. „Řidiči nás na to upozornili. Je jim to nepříjemné a někteří se na tom odmítli podílet,“ řekl Samuel Varnier z odborového sdružení CGT pro rádio France Bleu.

Podle informací serveru The Local je možné, že formuláře byly rozdány policejním ředitelstvím. Francouzská policie ale vyloučila, že by udílela pokyny dopravní společnosti o počítání uprchlíků. Zároveň ale dodala, že informace ve formulářích by byly pro policii užitečné. „Řidiči veřejných dopravních prostředků mohou poskytnout informace o imigrantech, nebo o jiných problémech. Státní ale i městská policie potřebuje tento druh informací,“ uvedl místní policejní velitel Laurent Fiscus.

V posledních měsících opouštějí uprchlíci přístav Caen, kde je velké množství policistů, kteří se jim snaží zabránit dostat se do Velké Británie. Pokoušejí se tak přejet hromadnou dopravou do dalších přilehlých přístavů, ze kterých odplouvají lodě přímo do ostrovního státu.

Čtěte také:

Ministryně plavala v kombinéze v moři: ‚Chci se cítit jako uprchlíci‘

‚Uprchlíci v Idomeni si mě spletli s Merkelovou. Trochu mě tím urazili‘

Související články