Zemřel slovenský kněz Srholec, nepohodlný za komunismu i po něm
Úmrtí disidenta a kněze
V Česku byl známý mnohem méně, než leckterá slovenská popová hvězdička. Ani doma se nechoval jako celebrita, přesto na Slovensku platil za jednu z největších morálních autorit. Katolický kněz Anton Srholec rubal uran v Jáchymově, tavil ocel v Ostravě, za svoji přímost a neohebnost si za normalizace vysloužil zákazy činnosti a bití. Mnohým byl trnem v oku i po listopadu 1989, kdy tvrdě kritizoval protidemokratické přešlapy premiéra Vladimíra Mečiara nebo pokrytectví v církvi. Ve středu ráno Anton Srholec zemřel ve věku 86 let.
Asi před rokem mu lékaři diagnostikovali rakovinu plic.
Srholec, který byl jednou z legendárních postav sametové revoluce na Slovensku, byl rovněž činný v Konfederaci politických vězňů. Založil resocializační centrum Resoty, které pomáhá lidem bez domova.
Protože mu komunisté neumožnili studovat teologii, rozhodl se v roce 1951 Srholec pro útěk ze země. Ten se ale kvůli rozvodněné Moravě nezdařil a Srholec byl spolu s dalšími asi dvaceti lidmi odsouzen za trestný čin pokusu o nepovolené překročení státních hranic. Skupina byla odsouzena celkem na 289 let, Srholec dostal 12. Ve vězení nakonec strávil deset let, převážnou část v uranových dolech v Jáchymově.
V roce 1969 dostal povolení odjet na tři měsíce do Itálie, kde nakonec zůstal rok, dostudoval a na kněze ho poté vysvětil papež Pavel VI.