Pochmurná gratulace. Babišovi přejí v jeho novinách mrtvé duše

Propašovaný inzerát v MF Dnes

Pochmurná gratulace. Babišovi přejí v jeho novinách mrtvé dušeNOVÉ 3
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes dostal neobvyklé blahopřání k 61. narozeninám – zakamuflované ve vlastních novinách a laděné ve stylu černého humoru. V deníku MF Dnes, který patří do Babišova koncernu Agrofert, vyšel inzerát, v nichž mu přejí jeho bývalí spolupracovníci. Většina z nich je už přitom po smrti.

Babiš je v inzerátu osloven jako „Andy ze Storchnestu“, což je německý přepis jeho sídla Čapí hnízdo. Text inzerátu zní: „Dnes 2.9. oslavuje Andy ze Storchnestu narozeniny. Za jeho práci, kterou vykonával a vykonává, mu děkují a do dalších let mnoho zdraví a pracovních úspěchů přejí J. Ducký, A. Veverková, E. Trenčianská, Tom. Kejla, St. Báček a jeho spolupracovníci.“

Inzerát připomíná šprým, který se povedl disidentům před sametovou revolucí. V deníku Rudé právo, tiskovém orgánu komunistické strany, vyšel 7. října 1989 inzerát s fotkou Václava Havla a gratulací pro Ferdinanda Vaňka, což byla postava z Havlovy divadelní hry Audience.

A kdo přeje úspěchy Andreji Babišovi? Ján Ducký byl slovenským ministrem hospodářství ve vládách Vladimíra Mečiara a šéfem společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dříve monopolního přepravce zemního plynu. V této funkci se nechvalně proslavil podpisem bianco směnek ve stomiliónových hodnotách. Podle nepotvrzených zpráv usiloval o získání kontroly nad českým holdingem Chemapol, jehož lukrativní část později získal Babiš. Duckého zastřelil v lednu 1999 neznámý vrah v přízemí bytového domu v Bratislavě, kde Ducký bydlel. Babiš se s Duckým znal i z podniku Petrimex, který Ducký začátkem 90. let zastupoval v Rakousku.

Bývalá novinářka Anna Veverková (známá také pod jménem Stárková) pracovala jako mluvčí bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra, později byla mluvčí premiéra Vladimíra Špidly. Několik let vedla komunikaci Všeobecné zdravotní pojišťovny. S Babišem jí pojilo letité osobní přátelství, pomáhala mu se zakládáním sdružení a později hnutí ANO 2011. V roce 2012 však hnutí opustila, v červnu 2013 ji v Praze srazilo auto, zraněním podlehla.

Elena Trenčianska byla ekonomickou ředitelkou podniku zahraničního obchodu Petrimex. Babišovi pomáhala při ovládnutí české pobočky, Agrofertu. Po krachu Petrimexu Trenčianska spravovala několik let jeho archiv. Vyučovala na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. Měla svědčit ve sporu o Babišově spolupráci s bývalou Státní bezpečností, před soudem se však neobjevila. Stále je zapsána jako členka dozorčí rady společnosti Duslo Šala, významného výrobce hnojiv skupiny Agrofert.

Tomáš Kejla pracoval pro Agrofert jako analytik. Stýkal se s lobbistou Jackem Spyrou, který spolupracoval s Tomášem Pitrem a Františkem Mrázkem. Ti s Babišem soupeřili o ovládnutí Unipetrolu a později výroby biopaliva z řepkového oleje. Kejla byl stíhán spolu spolu se Spyrou za údajné vydírání Babiše (Spyra požadoval od Babiše 10 miliónů korun). V listopadu 2007 byl Kejla nalezen mrtev, podle lékařské zprávy přebral alkohol a prášky.

Jméno St. Báček lze také číst jako ‚estébáček‘.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články