Cenu za odboj proti komunismu získá i Zdena Mašínová

Cena Václava Bendy

Cenu za odboj proti komunismu získá i Zdena MašínováNOVÉ
Zdena Mašínová při besedě moderované Michalem Doleželem. Festival Moje 20. století, Brno, 15. listopadu 2012. Foto: Foto: Wikipedia.org/Ben Skála
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Čtrnáct osobností, z toho polovina in memoriam, bude v pondělí v Kutné Hoře vyznamenána Cenou Václava Bendy za boj proti nacistickému či komunistickému režimu. Ceny posedmé udělí Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Mezi oceněnými bude například Zdena Mašínová, sestra bratří Mašínů, jejichž skupina se proslavila ozbrojeným odbojem proti poúnorovému režimu a následným útěkem do Západního Berlína.

Ceny se předávají vždy těsně před výročím pádu komunistického režimu v Československu. Ačkoliv mají ocenění různé osudy, spojuje je to, že sehráli významnou roli v boji za obnovu svobody a demokracie v Československu za nacistické okupace i komunistického režimu. Medaile je podle ÚSTR určená lidem, kteří působili v druhém odboji proti nacismu, v třetím odboji proti komunismu, pro exulanty a disidenty.

Udělování Ceny Václava Bendy přitom mohlo vyvolat značnou kontroverzi, protože ocenění měl někdejším bojovníkům proti komunismu předávat také hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). Ten byl přitom podle Marka Bendy, syna disidenta, po němž je cena pojmenována, před revolucí členem totalitní KSČ. Poté, co se o Peterovu účast začal zajímat server ECHO24.cz, však hejtman oznámil, že se slavnostního ceremoniálu nezúčastní s odkazem na to, že má jiný program. Více čtěte ZDE.

Ocenění i pro vězně gulagu

Kromě Mašínové letos ocenění získají třeba vězni gulagu Vladimír Levora a Karel Egger, chartisté Tomáš Petřivý či literární historička Marie Rút Křížková nebo kardinál Joachim Meisner, který v době komunismu v Berlíně tajně světil české kněží. Mezi další oceněné bude patřit Imrich Lichtenfeld, který během války zachránil život několika lidem.

Lichtenfeld byl armádní instruktor z Bratislavy a po druhé světové válce vytvořil systém krav maga, který se zabývá sebeobranou. Mezi další oceněné bude patřit bývalý český politik a odbojář Viktor Boháč, jenž zachránil jiného člověka před transportem do gulagu, ale sám neunikl věznění.

Ústav pro studium totalitních režimů bude letos Cenu Václava Bendy udělovat již posedmé. Během slavnostního ceremoniálu, který proběhne v pondělí 9. listopadu v prostorách Galerie Středočeského Kraje v Kutné hoře, bude vyznamenáno celkem 14 lidí, kteří „sehráli význačnou roli v boji za obnovu svobody a demokracie Československé republiky v letech nesvobody (1938–1945) a komunistické totalitní moci (1948–1989)“. Vzhledem k časovému odstupu bude polovině z nich ocenění uděleno in memoriam.

Samotný Václav Benda, jehož jméno ocenění věnované bojovníkům proti komunismu nese, byl československý disident a politický vězeň. Proti režimu začal vystupovat v roce 1977. K podpisu Charty ho vedl proces se členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe a útlak dosavadních chartistů ze strany komunistického režimu. Za údajné podvracení republiky strávil mezi lety 1979–1983 čtyři roky ve vězení.

Čtěte také: ‚Jeden z největších hrdinů.‘ Mašínová uspěla u Ústavního soudu

ÚSTR si stěžuje ČT na rozhovor s ministrem, prý byl nevyvážený

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články