Aktivisti z Kliniky mají skončit. Teď se jich zastal zástupce ombudsmanky

'KOLAUDACE NENÍ SLOVO BOŽÍ'

Aktivisti z Kliniky mají skončit. Teď se jich zastal zástupce ombudsmankyNOVÉ
Klinika. Foto: Foto: Echo24
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Do souboje o další osud Autonomního sociálního centra Klinika se nově vložil i zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislav Křeček. Podle něj by budova bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově měla i nadále zůstat v držení levicových aktivistů, kteří v ní působí od roku 2014. „Kolaudace není Slovo Boží,“ zdůrazňuje Křeček a staví se tak proti rozhodnutí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který v pátek uvedl, že anarchistům nelze prodloužit smlouvu o výpůjčce objektu.

Zástupce ombudsmanky Šabatové argumentuje například tím, že v praxi podle něj není potřeba, aby byla budova využívána přesně k tomu účelu, k jakému byla zkolaudována: „Bydlet se dá v prostorách, které kolaudačně k bydlení určeny nejsou, kolaudace není Slovo Boží. Spory o to, zda občan může spát v místnosti, které je kolaudována jako kuchyň má naše právo již za sebou a u nebytových prostor by tomu nemělo být jinak,“ napsal na Facebook.

Kromě toho Křeček zmiňuje nový občanský zákoník. „Kolaudační určení stavby je jistě důležité, ale podle smyslu nového občanského zákoníku má přednost smluvní volnost účastníků smlouvy o nájmu v tom jak bude stavba užívána, pokud to neohrožuje veřejný zájem, zdraví nebo životy osob,“ napsal.

Křeček svým sobotním příspěvkem reaguje na páteční oznámení ÚZSVM, podle něhož nelze prodloužÍ smlouvu o výpůjčce Kliniky anarchistům. Stavební úřad Prahy 3 totiž upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení, a jiné využití je tudíž nelegální.

Prodloužení výpůjčky by proto bylo v rozporu s právním řádem a bylo by sankčně postižitelné, uvedl majetkový úřad. „Tato skutečnost nebyla ÚZSVM v době uzavření smlouvy o výpůjčce v roce 2015 známa, neboť měl k dispozici pouze potvrzení stejného stavebního úřadu ze dne 21. dubna 2004, že kolaudační rozhodnutí nalezeno nebylo,“ dodává ÚZSVM. Letos stavební úřad majetkovému úřadu sdělil, že současný způsob užívání objektu je protiprávní.

Zvláštní okamžik a podivuhodné okolnosti

To, že stavební úřad našel kolaudační dokument dva týdny před tím než centru Klinika na začátku března vyprší smlouva, ale přijde krajně podezřelé novému šéfovi Strany zelených Matěji Stropnickému. „Ta informace o tom, že Klinika užívá objekt na Žižkově v rozporu s kolaudačním rozhodnutím je zveřejněna ve velice zvláštní okamžik a za podivuhodných okolností,“ řekl v rozhovoru pro Deník referendum.

Stropnický se zároveň ohradil proti tomu, že by na Klinice žili extremisté. „Je zcela zavádějící, když koalice složená z TOP 09, ČSSD a ODS hovoří o střetech pravicových a levicových extremistů na Klinice. Stát tedy pronajal objekt extremistům? To asi těžko. Touto dikcí vlastně naplňuje cíl žhářského útoku na Kliniku, neboť vyzývá stát, aby spolu s útočníkem potrestal i oběť,“ uvedl. Storpnický chce kvůli tomu svolat mimořádné zastupitelstvo, kde bude koalici s obsahem dopisu konfrontovat.

Čtěte také: Není normální, aby 80 % Čechů lítalo na dovolenou

Samotní aktivisté z Kliniky teď chtějí své centrum za každou cenu zachránit. „Klinika se obrací na ÚZSVM, aby podal žádost o změnu účelu v užívání stavby, nebo aby tím kolektiv pověřil,“ sdělili zástupci Kliniky ČTK v tiskové zprávě. Podle nich se jedná o běžný administrativní proces, kterému nestojí nic v cestě a kolektiv Kliniky je ochoten ho podstoupit.

V sobotu 20. února proběhne po celé republice Den pro Kliniku a v sobotu 27. února ve 14 hodin začíná na zahradě Kliniky solidární pochod. Podporu anarchistickému centru vyjádřil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Kolem centra bylo rušno před dvěma týdny, kdy na něj světlicemi zaútočili maskovaní chuligáni.

Čtěte také: Klinika se musí vystěhovat. Majetkový úřad výpůjčku neprodlouží

Neonacisté? Maskovaní útočníci zapálili sociální centrum Klinika

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články