1 Výbuchy před LM

V Dortmundu měly zabíjet silné bomby, podezření míří na islamisty

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Vyšetřovatelé úterního bombového útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují podle německých médií možné islamistické pozadí činu. Německé nejvyšší státní zastupitelství vychází z toho, že úterní útok na fotbalisty Dortmundu byl teroristickým činem, v silných bombách byly totiž kovové součástky. V hledáčku policie jsou nyní dva podezřelí z islamistické scény. Policisté už prohledali jejich byty a jednoho z nich zadrželi.

Bližší podrobnosti o dvojici podezřelých Köhlerová neuvedla. Učiní tak prý, až to bude možné. Úředně nepotvrzené informace o jejich totožnosti už ale přinášejí německá média. Jedním z dvojice podezřelých je podle listu Kölner Stadt-Anzeiger pětadvacetiletý Iráčan žijící ve Wuppertalu a druhým osmadvacetiletý Němec z obce Fröndenberg. Obě města leží v blízkosti Dortmundu na západě spolkové republiky.

Oba muži mají mít blízko k IS. Úřady mají podle deníku důkazy, že se přinejmenším jeden z podezřelých mohl v době útoku nacházet poblíž místa činu. Agentura DPA uvedla, že právě Iráčan byl v souvislosti s útokem zadržen.

Přesný motiv činu je ještě nejasný,“ uvedla Köhlerová, podle níž se u místa činu našly tři shodné vzkazy. „Z nich se zdá, že útok mohl mít islamistické pozadí,“ podotkla. Texty nadále analyzují odborníci. Pravost dalšího listu, který údajně publikovali levicoví extremisté, Köhlerová zpochybnila.

Mluvčí dále uvedla, že bomby byly naplněné kovovými součástkami a měly účinnost v okruhu přes sto metrů; proto lze hovořit o štěstí, že se nestalo něco horšího. Jaká výbušnina a jaký odpalovací mechanismus byly použity, se stále zkoumá.

Dopisy poblíž místa činu

Poblíž místa byl nalezen také list, který podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu i v jiných „křižáckých zemích“ na „listině smrti“ Islámského státu.

Neznámý autor dopisu požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu. Vyšetřovatelé ve spolupráci s odborníky na islám pokračují v analýze listu. Na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Mezitím se podle agentury DPA objevilo další psaní, které se od úterního večera šíří internetem. Kdosi v něm napadá politiku fotbalového Dortmundu, který prý nedostatečně tvrdě postupuje proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům. Autobus byl podle tohoto dopisu napaden jako symbol politiky fotbalového týmu. Vyšetřovatelé zkoumají autenticitu textu.

Výbuchy zranily fotbalistu

Při úterních explozích poblíž autobusu Borussie Dortmundu před utkáním fotbalové Ligy mistrů byl mimo fotbalisty Marca Bartra zraněn i policista. Dortmundská policie při vyšetřování vychází z toho, že trojice výbuchů byla cíleným útokem na sportovce. Státní zastupitelství útok vyšetřuje jako pokus o zabití.

Incident, při kterém byl autobus poškozen na dvou místech, se odehrál zhruba deset kilometrů od stadionu vestfálského klubu po odjezdu týmu z hotelu. Zranění ruky při něm utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Při útoku utrpěl zlomeninu v zápěstí, v paži měl střepy. Úřady nyní jeho zranění hodnotí jako těžké. Dalším zraněným má být podle informací i policista. Akustické trauma a šok utrpěl podle mluvčího policie i muž, který na motocyklu německý tým na cestě na stadion k zápasu s AS Monako doprovázel.

„Musíme vycházet z toho a od začátku jsme z toho vycházeli, že se jedná o cílený útok na tým Dortmundu,“ uvedl Lange. Policie podle něj po útoku nasadila všechny dostupné jednotky, i proto, že nevěděla, jestli nehrozí další nebezpečí. Poznamenal také, že další podezřelý předmět, který se dnes večer našel, není podle prvních poznatků výbušninou.

Zápas je odložen

Čtvrtfinálový zápas byl přeložen na dnešek se začátkem v 18:45 a odehraje se pod výrazně zvýšeným policejním dohledem. Zvláštní ochranná opatření pro fotbalisty zavedla policie už v úterý. Celou noc také zajišťovala stopy na místě činu.

Zvláštní ochranná opatření pro fotbalisty zavedla policie už v úterý večer. „Uděláme vše, co je v lidských silách, aby se utkání zítra bezpečně odehrálo,“ podotkl.

Státní zástupkyně Sandra Lückeová v úterý uvedla, že se blízko místa činu našlo psaní. Jeho obsah příliš neupřesnila. Uvedla jen, že v něm někdo převzal za čin zodpovědnost. Policie psaní „intenzivně prověřuje“.

Čtěte také: Útok na fotbalisty Dortmundu: Policie nalezla dopis, zřejmě souvisí s atentátem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.