Říkali, že mi maso doroste, tvrdí oběť obchodu s ledvinami
MILIONOVÝ BYZNYS
Ledviny jsou jedny z nejžádanějších orgánů a černý trh se této poptávce snaží vyhovět. Každý rok jich nabídne až 7000. „Tvrdili, že mi maso doroste. Pomyslel jsem si, že jestli mi opravdu doroste a já za to dostanu 30 000 dolarů, tak proč ne?“ řekl CNN Nawaraj Pariyar, oběť obchodníků s ledvinami v Nepálu.
Nepálec Nawaraj Pariyar je farmář. Občas si přivydělává i na stavbách. Při jedné z těchto sezonních prací ho oslovil předák, zda by si nechtěl snadno vydělat. Lékaři by mu prý vzali „jen kus masa“, které by mu pak dorostlo. Pariyar na jeho nabídku přistoupil. Dostal nové oblečení a dobře najíst. Následně byl převezen do nemocnice v jižní Indii, kde podstoupil operaci. Po zákroku ale zjistil, že „kusem masa“ předák myslel jeho ledviny.
Nepálská banka ledvin
Podle aktivistů se epicentrum černého obchodu s ledvinami v Nepálu nachází ve vesnici poblíž Káthmándú, v Kavre. Oblast je známá jako „nepálská banka ledvin“. Už více než dvacet let má být hlavním zdrojem orgánu pro nemocné a zoufalé pacienty po celé zemi. V posledních pěti letech se v této oblasti přihlásilo přes 300 obětí obchodníků s ledvinami. Podle aktivistů je ale počet obětí mnohem vyšší.
Překupníci v Kavre jsou dobře organizovaná skupina a místní obyvatele lehce oklamou. Nalákají je na velký finanční obnos, který jim zaplatí za „kus jejich masa“. S vidinou lehkého výdělku chudé a nevzdělané oběti na nabídku pašeráků většinou přistoupí.
Každý rok je podle odhadů nezákonně získáno až 7000 ledvin. Obchodování s orgány je velmi prosperující byznys po celém světě. Černý trh generuje zisk mezi 514 miliony až 1 miliardou dolarů ročně.
Vrátil jsem se domů a zjistil jsem, že mi chybí ledvina
Pašeráci Pariyarovi vytvořili falešnou identitu a sehnali mu všechny potřebné dokumenty. V nemocnici měl tvrdit, že je příbuzný příjemce orgánu. „V nemocnici se mě doktor zeptal, zda příjemce je má sestra. Odpověděl jsem, že 'ano', jak jsem byl pašeráky instruován. Neustále jsem doktory slyšel používat slovo 'ledviny', ale nerozuměl jsem jim. Znám pouze nepálský výraz pro ledviny,“ řekl muž.
Pariyar byl z nemocnice poslán domů s 20 000 rupiemi, což odpovídá přibližně jednomu procentu dohodnuté částky. Slíbili mu, že co nejdříve dodají zbytek. To se ale nestalo. „Poté, co jsem se vrátil do Nepálu, jsem začal mít pochybnosti. Šel jsem proto k doktorovi. Až tehdy jsem zjistil, že mi chybí ledvina,“ říká Pariyar. Od operace má Pariyar zdravotní problémy, na lékařskou péči ale nemá peníze.
Klíčem je chudoba
Klíčem k pochopení, proč se tolik lidí nechá napálit obchodníky s orgány, je podle CNN právě nuzná ekonomická situace v této oblasti. Hlavní obživou místního obyvatelstva je zemědělství a chov dobytka. Jediná špatná úroda či větší zdravotní potíže mohou vést ke krachu celé rodiny.
„Hlavním důvodem je chudoba a nedostatek povědomí. Pro pašeráky je pak velmi snadné vesničany oklamat. Kavre je také díky blízkosti hlavního města snadno dostupná,“ tvrdí Rajendra Ghimire, ředitel indického Fóra pro ochranu lidských práv. Podle Ghimireho pak samotné zákroky neprobíhají v Indii kvůli lepší zdravotní péči, ale kvůli náročnosti přesunu orgánů přes nepálské hranice.
Loni úřady zatkly 10 lidí obviněných z obchodování s orgány v Kavre. Jejich případ je stále u soudu. Podle nepálských vyšetřovatelů je ale potírání obchodu s orgány velmi náročné. „Pokud bychom zakročili v jedné vesnici, překupníci se jednoduše přesunou do jiné,“ prohlásil jeden z vyšetřovatelů. „Máme zprávy, že se tento problém rozšiřuje do okolních vesnic i tak,“ reagoval na výrok Ghimire.