Pawlowski chce po státu 2,5 miliardy. Kvůli zmařené investici

Pawlowski chce po státu 2,5 miliardy. Kvůli zmařené investici
Benice u Prahy Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Packa
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podnikatel Sebastian Pawlowski, který chtěl postavit v Benicích u Prahy rodinné a bytové domky, zahájil první oficiální kroky ve sporu s českým státem kvůli zmařené více než dvoumiliardové investici. O víkendu jeho právník uvedl, že projekt účelově zmařili představitelé samosprávy.

Lidové noviny upozornily, že investor Pawlowski zahájil kroky k arbitráži. Ministerstvu vnitra před časem oznámil, že mu protiprávním postupem českých úředníků vznikla škoda 2,605 miliardy korun. Tím začala běžet lhůta pro smírné řešení, kterou vyžadují pravidla mezinárodních sporů.

Po uplynutí lhůty pro smírné řešení se developer švýcarského původu může obrátit na arbitrážní soud, a to na základě dvoustranné dohody o ochraně investic mezi Švýcarskem a Českem. Pawlowski věří v mimosoudní vyrovnání s Českem, pokud by k němu ale nedošlo, je připraven podat 8. prosince 2015 u příslušného soudu ve Washingtonu žalobu.

Pawlowski koupil kolem Benic rozsáhlé pozemky, na kterých chtěl se svou firmou Projekt Sever postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti.

Pražští zastupitelé změnili parcely na stavební v roce 2010. Proti změně územního plánu se ale postavili obyvatelé obce Benice a s žalobou uspěli. Městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud rozhodl, že změna je neplatná. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.

Podnikatelův právník Jan Havlíček o víkendu uvedl, že změnu územního plánu, aby se v lokalitě mohlo stavět, zahájila sama Městská část Praha-Benice v roce 2002 a o příslušnou změnu požádala radnici hlavního města v roce 2004.

„Projekt obytného souboru Benice byl po třinácti letech zmařen na základě účelových manipulací ve zlém úmyslu a nepravdivých informací ve zlém úmyslu některými představiteli samosprávy,“ vysvětlil nevoli vůči výstavbě advokát Havlíček.

Právník zároveň zmínil, že v lokalitě už se úspěšně rozvíjí celá řada projektů jiných vlastníků. „V oblasti je realizována nebo dokončena řada jiných developerských projektů, které neměly a nemají podobné bezprecedentní obstrukce,“ dodal advokát.

Čtěte také: Developer Pawlowski chystá arbitráž proti Česku za 2,5 mld.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články