Soudružka Semelová v Havlově knihovně. Omlouváme se, píše Žantovský

Soudružka Semelová v Havlově knihovně. Omlouváme se, píše ŽantovskýNOVÉ
Semelová se debaty v Knihovně Václava Havla zúčastnila bez vědomí instituce Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

Domov

"O účasti Semelové jsme nevěděli"

tp

Komunistická poslankyně Marta Semelová, která proslula zpochybňováním zločinů totality v Československu, promluvila o školství v Knihovně Václava Havla. Ve čtvrteční předvolební debatě o vzdělávání pořádané Českou středoškolskou unií zde vystoupili zástupci pěti parlamentních stran. Jak o den později uvedl ředitel instituce Michael Žantovský, Semelová za KSČM vystoupila, aniž by o tom knihovna předem věděla. Od celé akce se proto instituce distancovala a veřejnosti se omluvila.

Samotná účast KSČM knihovně, která má střežit odkaz disidenta a prezidenta Václava Havla, z důvodu hájení názorové plurality nevadila. Žantovský se ohradil pouze proti tomu, že strana byla zastoupena právě poslankyní Semelovou.

„V duchu odkazu Václava Havla zastáváme toleranci ve veřejné diskusi, a to i vůči názorům a stranám, s kterými nesouhlasíme. Proto jsme a priori účasti zástupce parlamentní KSČM nebránili. Nemůžeme se ale smířit s tím, že ji v diskusi zastupovala soudružka Semelová, která popírá, omlouvá a hájí zločiny komunistického režimu, včetně justiční vraždy Milady Horákové,“ uvedl na webu knihovny Žantovský.

„Popírání zločinů komunismu je stejně hanebné jako popírání holokaustu a mělo by být také i trestně postižitelné. To, že se osoba tak žalostného charakteru má veřejně vyjadřovat k otázkám výchovy mladé generace, je pak politický skandál, za který je odpovědná i strana, kterou soudružka Semelová reprezentuje,“ myslí si ředitel.

„Knihovna Václava Havla se distancuje od celé akce, kterou účast pí. Semelové nenapravitelně znehodnotila, a ze srdce se omlouvá všem, kdo si váží památky obětí komunistického režimu a odkazu Václava Havla. K této omluvě se připojuji i osobně,“ napsal Michael Žantovský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Komunistická poslankyně Marta Semelová proslula svou otevřenou adorací Klementa Gottwalda nebo názorem, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací, ale internacionální pomocí. Také pochybuje o tom, že byla přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu vynucená.

Čtěte také: Europoslanci podali trestní oznámení na Tomia Okamuru. Za pomluvu a lži