Spolek chystá sbírku na úpravu piazzetty Vrchlického divadla v Lounech

Obnova piazzetty v Lounech

Spolek chystá sbírku na úpravu piazzetty Vrchlického divadla v LounechNOVÉ
Vizualizace piazzetty podle Josefa Pleskota a Lenky Sýkorové Foto:

Foto: Spolek Sýkora 2020

1
Panorama
  • red, jh
Sdílet:

Spolek Sýkora 2020 vyhlásil veřejnou finanční sbírku na realizaci úpravy piazzetty Vrchlického divadla v Lounech. Pokud se peníze vyberou, vezme na sebe podobu černobílé geometrické kompozice umělce a lounského rodáka Zdeňka Sýkory. Na projektu bude společně s architektem Josefem Pleskotem spolupracovat manželka umělce Lenka Sýkorová. Celý výtěžek spolek předá městu Louny, které realizaci projektu připravuje.

Sbírka si klade za cíl shromáždit prostředky, které budou použity pouze pro úpravu piazzetty lounského Vrchlického divadla podle projektové dokumentace architekta Josefa Pleskota. Práce na piazzettě by měly být hotovy nejpozději do roku 2020 ke 100. výročí narození Zdeňka Sýkory.

Podle předběžného rozpočtu architektonického studia AP ATELIER Josefa Pleskota byly náklady na realizaci projektu vyčísleny na 5,7 milionů korun. „V tuto chvíli nemáme představu, kolik peněz se sejde, ale věříme, že částka bude dostatečně velká pro úspěšnou realizaci. Naším cílem je vybrat co nejvyšší částku. Budeme rádi za jakýkoliv finanční příspěvek,“ napsala předsedkyně spolku Jolana Planičková v tiskové zprávě.

Patronem sbírky se stal nový člen spolku, herec Jiří Bartoška. Sýkorovo dílo nejen obdivuje, oba muže pojilo také přátelství. „V roce 1962 Zdeněk Sýkora namaloval na železnou oponu nádherný obraz. Po rekonstrukci divadla bohužel skončila někde ve sběrných surovinách. Zaujala mě myšlenka, že by se ten obraz vrátil na piazzettu divadla jako „vstupní brána“. Samozřejmě je těžké peníze sehnat, ale od toho jsou tu občané Loun a lidé z celé republiky, kteří znají a uctívají dílo Zdeňka Sýkory, abychom částku dali dohromady,“ říká Bartoška.

Piazzetta má nést podobu geometrické kompozice z protipožární opony, kterou Sýkora pro lounské divadlo navrhl v roce 1962 a v pozdějších letech se ztratila. „Podstatou našeho návrhu je vrátit Sýkorovu kompozici do veřejného prostoru, v němž už jednou fungovala. A protože na železnou oponu ji již vrátit nelze, jeví se piazzetta jako vhodná příležitost,“ říká k tomu manželka Lenka Sýkorová.

Iniciativa o zrealizování některého ze Sýkorových děl v Lounech funguje už přes deset let. Od ateliéru Josefa Pleskota si město pod vedením starosty Radovana Šabaty objednalo zakázku již v roce 2013, z projektu však pro nedostatek financí sešlo. Příznivci Zdeňka Sýkory nicméně v červnu 2015 založili Spolek Sýkora 2020 a do poloviny následujícího roku společně s veřejností přiměli město, aby se k projektu vrátilo.

Spolek nabízí další informace na svých webových stránkách.

Čtěte také: Ceny Emmy ovládly seriály s ženskými herečkami. Bodovala i Kidmanová

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články