Lidé už nenahlašují ÚOHS podezřelé zakázky. Odrazuje je vysoký poplatek

Deset tisíc za nahlášení

Lidé už nenahlašují ÚOHS podezřelé zakázky. Odrazuje je vysoký poplatekNOVÉ
Budova ÚOHS Foto:

Foto: Autor: Jiří Sedláček (Frettie) – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9878030

1
Domov
Sdílet:

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže prudce kleslo hlášení o podezřelých zakázkách. Od loňského října musí totiž každý oznamovatel zaplatit deset tisíc korun. Podle předsedy úřadu Petra Rafaje se ale jedná pouze o odfiltrování obstrukčních či alibistických stěžovatelů, kteří úřad zaměstnávali neustále, informuje iRozhlas.

Zákon o zadávání veřejných zakázek umožnil vybírat částku deset tisíc korun, za každé podané hlášení antimonopolnímu úřadu. Podle spolku Oživení, který se zaměřil na samotná čísla, klesl počet podnětů od října ze 132 měsíčně na nyní průměrných 6,6, tedy o zhruba 95 procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Méně nahlašovatelů si pochvaluje předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. „Ubyly nám hlavně podněty, které byly podávány z alibismu, opravdu škodolibé či případně obstrukční. To zmizelo,“ řekl Petr Rafaj pro iRozhlas.

S tím nesouhlasí Martin Kameník ze spolku Oživení, které se zaměřuje na korupci a problematiku střetu zájmů. „Podněty byly pro úřad důležitým zdrojem informací, díky kterému se řešila řada pochybných zakázek. Zpoplatnění podnětu de facto úřad oslepilo,“ řekl Martin Kameník pro iRozhlas.

Podle spolku přišel úřad o důležitý zdroj informací pro dohledovou činnost, takže je pro ně nyní obtížnější odhalovat a trestat případné porušování zákona. „Jsme přesvědčeni, že zpoplatnění podnětů je nejen hloupé, ale zároveň i protiústavní. S úřadem se nyní o poplatek soudíme a doufáme, že dospějeme až k Ústavnímu soudu,“ řekl právník spolku Oživení Marek Zelenka.

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj ale kritiku odmítá. Podle něj je nesmysl, že by se přes vysoký poplatek úřad nezabýval i relevantními podáními. „Myslím, že poplatek nebrání podání podnětu,“ řekl Rafaj.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Porušovat zákon se vyplatí, rozhodl antimonopolní úřad

Antimonopolní úřad zrušil Ťokovu zakázku s firmou Deloitte

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články