Prominentního kritika Putina našli mrtvého

Smrt historika a kometnátora

Prominentního kritika Putina našli mrtvéhoNOVÉ
Vladimir Pribylovskij Foto: FOTO: Wikimedia Commons / неизвестен
1
Svět

tv Echo24

Známého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina a nezávislého historika Vladimira Pribylovského našli ve středu mrtvého v jeho bytě. O smrti se nyní spekuluje, média upozorňují, že Pribylovskij byl vážně nemocný. Příčiny smrti ale zatím nejsou známé a ukáže je až pitva. 

Tělo Pribylovského nalezl jeho syn, který měl o otce obavy, protože se mu tři dny neozval a nezvedal mu telefony. Proto ho šel zkontrolovat do jeho bytu, našel ho ale mrtvého v kuchyni na podlaze.

Vladimir Pribylovskij byl nezávislý historik, politický komentátor ale především velký kritik Kremlu a ruského prezidentka Vladimira Putina. Se svým přítelem historikem Jurijem Felštinským napsal kritickou knihu The Corporation: Russia and the KGB in the Age of President Putin (Korporace: Rusko a KGB v dobách prezidenta Putina), v níž odhalují zákulisí ruské vlády pod taktovkou Putina včetně podezření z mnoha politických vražd.

Právě historik Jurij Felštinskij o smrtí svého přítele ve středu informoval. „Vážení přátelé! Právě jsem se dozvěděl, že spoluautora knihy The Corporation našli mrtvého v jeho moskevském bytě. V tuto chvíli nemáme žádné další informace,“ napsal Felštinskij na sociální síti LiveJournal.

Čtěte také: Lidový politik kupuje auto na splátky. Na ruce švýcarské hodinky

Server The Moscow Times upozorňuje, že ruský historik měl silnou cukrovku, která mohla být příčinou smrti. Ruská státní zpravodajská agentura TASS uvedla, že nejsou žádné důkazy násilné smrti. Server The Interpreter naopak zdůrazňuje, že Pribylovskij pracoval na další velké kritické práci o současném ruském prezidentovi. Příčinu smrti ukáže až pitva.

Pribylovskij byl mimo jiné prezidentem think tanku Panorama Information Research Center, který byl založen v 80. letech v době perestrojky. Je také zakladatelem internetového portálu Anti-Kompromat.ru, na němž zveřejňoval neoficiální dokumenty ruských úředníků a který vláda zrušila v roce 2009.

V roce 2007 policie prohledala jeho byl a zabavila jeho počítač a elektronické materiály, které souvisely s knihou The Corporation. Ta vyšla v New Yorku v roce 2009. V roce 2010 Pribylovskij podepsal opoziční petici „Putin Must Go“ (Putin musí jít).

Čtěte také: Lidový politik kupuje auto na splátky. Na ruce švýcarské hodinky