Respektujte naše zvyky, nebo odejděte, vzkázal holandský premiér imigrantům

Rétorika přitvrzuje

Respektujte naše zvyky, nebo odejděte, vzkázal holandský premiér imigrantůmNOVÉ
Mark Rutte, holandský premiér a lídr Lidové strany pro svobodu a demokracii Foto: Foto: Wikimedia commons
1
Svět

mk Echo24

Holandský premiér Mark Rutte zveřejnil otevřený dopis, ve kterém vyzývá k obraně národních hodnot. Všechny, kdo je nerespektují, vyzval k odchodu ze země. Lídr konzervativně–liberální Lidové strany pro Svobodu a přímou demokracii (VVD) před nadcházejícími volbami přiostřuje svou rétoriku, aby nalákal voliče. Tím ale popudil předsedu populistické Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Uvedl to deník The Guardian.

Lidé, kteří „se odmítají přizpůsobit a kritizují naše hodnoty” by se měli podle Rutteho „chovat normálně, nebo odejít”. Ostrou rétorikou chce před volbami přilákat voliče antiimigrantské a antimuslimské Strany pro svobodu, která podle předvolebních průzkumů může VVD porazit.

Rutte v dopise dále prohlašuje, že se Holanďané necítí dobře vedle těch, kteří „obtěžují gaye, pískají na ženy v krátkých sukních nebo nazývají běžné Holanďany rasisty”. Podle něj pouze zneužívají svobody, které se jim v Holandsku dostává. Rutte chce „jasně vymezit co je a co není normální” a prohlásil, že „musíme aktivně bránit naše hodnoty”. Zároveň ale napsal, že nechce všechny soudit stejně nebo „urazit nebo vyhnat celé skupiny”.

To ale popudilo předsedu populistické PVV Geerta Wilderse, který v Rutteově kroku vidí pokus o přetažení svých voličů. Ve zprávě sice není přímo zmíněná Strana pro svobodu, ale i tak se Wilders do Rutteho nevybíravě pustil a nazval ho „mužem otevřených hranic, přistěhovaleckého tsunami, masové imigrace, islamizace, lží a klamů”.

Wilders, který v sobotu promluvil na setkání ultrapravicových populistů v Německu, byl v prosinci shledán vinným za urážení a podněcování nenávisti k Maročanům. Soud mu ale žádný trest neuložil se zdůvodněním, že odsouzení za trestný čin je pro politika v pozici jako Wilders dostatečné. Ten se proti rozsudku odvolal a označil ho za hanebný.

Volby se uskuteční 15. března a budou první z velkých letošních voleb důležitých pro celou Evropu. Nástup populistů hrozí letos také ve Francii nebo Německu.

Čtěte také:

Premiér se s rodinou nechal hostit šíitským miliardářem

Právo ukončit ‚naplněný život‘. Holandsko chce rozšířit dostupnost eutanazie