Premiér se s rodinou nechal hostit šíitským miliardářem

Dovolená na Bahamách

Premiér se s rodinou nechal hostit šíitským miliardářemNOVÉ
Justin Trudeau Foto: Foto: flickr.com
1
Svět

Echo24

Kanadská národní etická komise se bude zabývat dovolenou, kterou kanadský premiér Justin Trudeau s rodinou strávil na soukromém ostrově miliardáře a duchovního vůdce šíitské sekty ismáílovců. Etická komise, která je nezávislým vládním úřadem, prověří, zda předseda vlády neporušil pravidla namířená proti střetu zájmů, která sám zavedl. V úterý o tom informovaly světové tiskové agentury.

Kanadský premiér na přelomu roku s manželkou a třemi dětmi trávil volno na ostrově Bell Island, který je součástí Bahamských ostrovů. Ostrov patří Karimovi Agovi Khanovi IV., miliardáři, filantropovi a duchovnímu vůdci jedné z odnoží šíitského islámu.

Na ostrov v Atlantském oceánu přiletěl Trudeau s rodinou v Khanově soukromém vrtulníku, ačkoli členové vlády podle etického kodexu soukromá letadla využívat nesmějí, pokud k tomu předtím nedá souhlas etická komise. Toto pravidlo, které má zabránit střetu zájmů, přitom prosadil před časem sám současný kanadský premiér.

Trudeau už oznámil, že bude během vyšetřování s etickou komisí plně spolupracovat a že věří, že nakonec bude zbaven jakéhokoli podezření ze střetu zájmů. Poslancům kanadského parlamentu už minulý týden řekl, že Aga Khan je dlouholetým rodinným přítelem a cesta byla „soukromým rodinným výletem“.

Nadace Agy Khana získala od kanadské vlády v minulosti podle agentury AFP stovky milionů dolarů a je registrována jako lobbistická skupina.

V případě, že etická komise shledá porušení pravidel namířených proti střetu zájmů, hrozí premiérovi pouze napomenutí. Podle AFP by to ale značně pošramotilo obraz liberálního předsedy vlády, který před volbami sliboval Kanaďanům novou politickou kulturu.

Čtěte také:

Evropská komise řeší Faltýnkův střet zájmů. Rozhodne v lednu

ČT a ČRo bijí na poplach. ‚Komárkův‘ návrh přinese obrovský střet zájmů