Spor o amnestii skončil smírem, Hrad zveřejní, jak to bylo

KLAUSOVA AMNESTIE

Spor o amnestii skončil smírem, Hrad zveřejní, jak to byloAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Právník Pavel Hasenkopf dospěl u soudu v případu sporu o spoluautorství loňské amnestie exprezidenta Václava Klause se zástupci Hradu ke kompromisu. Hradní kancelář souhlasila, že sepíše text, který "uvede na pravou míru“, že Hasenkopf není autorem amnestie. 

Text takzvaného uvedení věci na pravou míru obsahuje sdělení, že některé části amnestie Pavel Hasenkopf skutečně vypracoval, zároveň ale obsahuje klíčovou pasáž zdůrazňující, že právník konečnou verzi novoroční amnestie prezidenta Václava Klause nemohl ovlivnit.

Plné znění dokumentu čtěte zde: Hrad otočil a zveřejnil smír: Hasenkopf neovlivnil amnestii

Kancléř Vratislava Mynář loni Hasenkopfa společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem veřejně nazval jedním ze tří „spoluotců“ amnestie. Toto tvrzení později převzal i prezident Zeman. Hasenkopf, který své autorství dlouhodobě popírá, proto podal žalobu na ochranu osobnosti. 

Hasenkopf se v rámci žaloby také domáhal finančního zadostiučinění - po Zemanovi chtěl 300 tisíc korun, prezidentská kancelář a Mynář pak měli společně uhradit dalších 700 tisíc. Od svého požadavku ale právník nakonec ustoupil s tím, že nechce, aby částku museli platit daňoví poplatníci.

Soudkyně Veronika Křesťanová navrhovala vyřešení sporu smírem už v červenci. Strany sporu se spolu sice nedohodly, ale soudkyně jim to dnes navrhla znovu. Po více než hodinové diskusi v soudní síni se nakonec Hasenkopf i advokáti Zemana, Mynáře a prezidentské kanceláře shodli na textu.

Kontroverzní amnestie, kterou loni na Nový rok vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus, se týkala více než 111 tisíc odsouzených a obviněných.

Čtěte také: Klausova amnestie bude mít dohru u soudu

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov