Na Václaváku protestovaly proti Babišovi a Zemanovi desítky tisíc lidí

DEMONSTRACE PROTI BABIŠOVI

Na Václaváku protestovaly proti Babišovi a Zemanovi desítky tisíc lidíFOTO GALERIE UVNITŘ 36
Domov
Echo24
Sdílet:

Desítky tisíc lidí se sešly v podvečer v Praze na Václavském náměstí, aby protestovaly proti ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Demonstrace probíhaly i v Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Zlíně a také v Liberci.

Protestujícím se podle policie podařilo zaplnit polovinu Václavského náměstí. Do centra Prahy dorazilo 20 až 30 tisíc lidí, mezi kterými byli mladí lidé i rodiče s dětmi. Počet účastníků uvedli organizátoři akce, kteří odkazovali na policejní odhady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Foto:

Foto: Echo24

Přinesli s sebou transparenty s nápisy jako „Babiš je lhář“, na kterém má ministr financí dlouhý nos. Na dalším stojí „Mluviti stříbro, mlčeti zlato, zatloukati železo“ nebo „U StB Bureš, z vlády šupem budeš“.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Na pódiu se střídají politici z různých politických stran, ale i další lidé. Shodují se v tom, jaké nebezpečí pro naši zemi představuje ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. „Byl jsem tu v roce 1968 a pokaždé, když se něco vážného dělo, když to bylo potřeba,“ řekl pro Echo24 senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).

Foto:

Foto: Echo24/Karolína Vaverková

K demonstrantům promluvila také herečka Bára Štěpánová, která proti Babišovi vystupuje dlouhodobě. Nyní se zaměřila i na prezidenta. „Miloš Zeman se nikdy neměl stát prezidentem této země,“ uvedla a vysloužila si tím bouřlivý potlesk.

Podobné důvody uvádějí i účastníci protestu, které vyhnaly do ulic právě kauzy kolem Andreje Babiše i neochota prezidenta odvolat ho z funkce. „Miloš Zeman je pomstychtivý alkoholik, který nerespektuje ústavu a ústavní zvyklosti, Andrej Babiš je usvědčený lhář, který ohrožuje svobodu médií a zneužívá svůj obří střet zájmů ve vlastní prospěch. Spojení těchto dvou považuji pro naši demokracii za krajně nebezpečné. A proto jsem tady,“ uvedl pro Echo24 jeden z demonstrantů Vítězslav Kozelek.

Protestuje se i v dalších městech

Lidé protestují také například v Liberci, kam pozval prezident Zeman na schůzku kvůli současné politické krizi lídry koaličních stran. Před hotelem Imperial, kde je schůzka naplánovaná, se sešly desítky lidí. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se na svém Twitteru pochlubil, že na manifestující zamával z okna hotelu. Prý ho vyzvali, aby skočil.

Protestující křičeli také na prezidenta Zemana. Podle Ovčáčka na něj křičeli: Dědku, jestli se ještě udržíš na nohách, tak vylez ven!, napsal mluvčí na svém Twitteru. Protestující se shromáždili také v dalších městech po celé České republice.

Na brněnskou demonstraci proti ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi přišlo podle policie přes dva tisíce lidí, tamní náměstí Svobody bylo z velké části zaplněno. V Brně, stejně jako jinde, měli lidé transparenty s hesly proti Babišovi a prezidentovi. Podepisovali petici za zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by prozkoumala vliv Agrofertu na chod státu. Akce v jihomoravské metropoli skončila kolem 19. hodiny skandováním hesla „Babiše do koše“ a pak zpěvem české hymny.

Počet demonstrantů v Olomouci narostl podle odhadu na 300. Aktivisté vyzvali Babiše a Zemana k rezignaci. Lidé tu třímali transparenty s nápisy Andreji končíme!, Nechci tady žádné Babišovy dobroty, Všeci kradú – Já iba čerpám či Babiše do koše Zemane!.

Aktivisté v Olomouci uvedli, že nepodporují žádnou politickou stranu. Prostor u sochy svatého Floriana však dali lidoveckému senátoru Lumíru Kantorovi. Ten účastníkům řekl, že prohlášení, ve kterém kritizují jeho kolegové prezidenta za znevažování ústavy během nynější vládní krize, podepsalo k dnešku již 34 senátorů.

V Plzni se sešly dvě až tři stovky demonstrantů, také tam měli většinou transparenty s podobiznou ministra financí s parafrázemi sloganů hnutí ANO. Několik účastníků drželo rozvinutý papír s nápisem: „Ústava není toaletní papír,“ nebo nápisy odkazující na Babišův zlidovělý výrok „Sorry jako“.

Mezi účastníky českobudějovické demonstrace se objevil i ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda nebo bývalý starosta Třeboně Jan Váňa. „Nesmíme dopustit zlomyslné naschvály, kterých se dopouští nejvyšší ústavní představitel této země, který má radost každý týden minimálně z jedné takové zlomyslnosti. Leze nám tím šíleným způsobem na nervy,“ komentoval nynější chování prezidenta Miloše Zemana jeden z českobudějovických řečníků, bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Premiér Sobotka (ČSSD) večer ocenil, kolik lidí se dnes po celé České republice dokázalo postavit za dodržování ústavy a za politickou kulturu a demokracii. Sobotka míní, že demonstrace jen potvrzují jeho názor, že Babišův odchod je nezbytný a že je nezbytné, aby prezident jeho návrhu vyhověl.

Demonstrace ve všech městech mají název Proč? Proto! Protest je v podstatě reakcí na Babišův inzerát v celostátních denících z minulého týdne, v němž ministr tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy. O Babišův odchod z vlády usiluje premiér Bohuslav Sobotka zejména kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání. Babiš obvinění na svou adresu odmítá, označuje je za kampaň. Na demonstracích účastníci kritizovali i prezidenta Zemana kvůli jeho chování při jednání se Sobotkou, kde se oba politici střetli kvůli demisi vlády i zjevnému otálení při Babišově odvolání.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Lže! Ať okamžitě odstoupí!“ Tisíce lidí vyrazí do ulic protestovat proti Babišovi

Sdílet:

domov
×

Podobné články