3 Pryč s Babišem a Zemanem

„Lže! Ať okamžitě odstoupí!“ Tisíce lidí vyrazí do ulic protestovat proti Babišovi

NOVÉ

Témata: , , , ,

Zdá se, že po premiéru Bohuslavu Sobotkovi i jeho ČSSD, opozičních poslancích a senátorech došla s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem trpělivost už i běžným občanům. Tisíce se jich dnes večer chystají vyrazit na demonstrace v nejméně sedmi městech po České republice a požadují rezignaci ministra financí a konec Miloše Zemana na Hradě.

Z původně spontánní akce plánované pouze v Praze, se jen během týdne stala velká demonstrace, jež se rozrostla dále do Brna, Českých Budějovic, Liberce, Olomouce, Zlína a Plzně. Pokud by dorazili všichni, kteří účast přislíbili, může jít až o 50 tisíc lidí. Hlavní cíle demonstrace jsou podle organizátorky Šárky Fialové tři. „Odvolat Andreje Babiše, post ministra financí dát někomu, kdo nebude členem ANO a odstoupení Miloše Zemana,“ řekla pro Echo 24 Fialová.

PROČ? PROTO!
KDO LŽE, TEN KRADE! KDO KRADE, NEMÁ SEDĚT NA MINISTERSTVU NEBO NA HRADĚ! PŘIJĎTE ŘÍCT SVÉ "PROTO" PÁNŮM, KTEŘÍ Z ČESKA DĚLAJÍ FIRMU A GUBERNII A Z ÚSTAVY CÁR PAPÍRU. 10.KVĚTNA V 18.00.

K celé akci se podle Fialové schylovalo již dlouho, ale právě eskalace posledních dní ji a několik dalších přátel z občanských spolků přesvědčilo a nabudilo k tomu, demonstraci uspořádat. „Bylo to spontánní a důvody se vlastně střádaly. Teď jde však především o ten postup kolem vládní krize a za druhé o zveřejnění nahrávky, ze které vyplývá ovlivňování novinářů Mafry. Do toho vyšel inzerát, kde má ve svých novinách Babiš přelepená ústa páskou. A to vše dohromady působilo už tak strašně absurdně, že bylo třeba reagovat. Nemohlo se to nechat bez odezvy,“ vysvětluje podrobněji důvody pro uspořádání protestní akce pro Echo24 Fialová.

Opravdu, vše co Fialová popisuje následovalo v rychlém časovém sledu za sebou. Bohuslav Sobotka již delší dobu hovořil o odvolání ministra financí Andreje Babiše. Nakonec však v úterý oznámil demisi celé vlády. Hnutí ANO na ten popud připravilo inzerát, který ve středu 2. května vyšel téměř ve všech celostátních denících a na němž je vyobrazen umlčovaný Babiš, který se ptá PROČ?. Právě na tuto otázku reaguje akce a odpovídá PROTO!

Čtěte více: Rovná politická soutěž? Babišova „nekampaň“ za 2,2 milionu

Následně vyšla na světlo zvuková nahrávka, na níž ministr financí řeší s redaktorem MF Dnes Markem Přibilem, kdy by měl vyjít jaký článek na politické oponenty z ČSSD. Středa a čtvrtek byly věnovány kolečkům na Hradě, při nichž jsme zažili i šarádu ze strany Miloše Zemana, který očekával, že Bohuslav Sobotka nese demisi, ačkoliv Sobotka již dopředu avizoval, že to tak nebude. V pátek tak Sobotka změnil názor, demisi vlády stáhl a navrhl pouze odvolání ministra financí. To však zatím nechce signovat prezident s tím, že to jde proti zásadám v koaliční smlouvě.

Čtěte také: Přibil byl jen pěšák. Babiš a vedení MF DNES jeho roli znali, píše exkolega

Politik, kterému je prokázána lež, musí odstoupit

A právě všech politických afér ministra financí a politických her mají občané již zřejmě dost. Podle Šárky Fialové se budou akce opakovat a vše pokračovat tak dlouho, dokud se něco nezmění. „V kterékoliv civilizované zemi je běžné, že politik, kterému je prokázána lež, okamžitě odstupuje. U nás má ještě tu drzost ptát se "Proč?"!“ píše se v prohlášení k celé akci.

Fialová dále dodává, že záměrně nechtěli účast politiků, aby nebyla akce zdiskreditována. Ti jí však skrze sociální sítě často vyjadřují podporu. Andrej Babiš ji osobně nekontaktoval, sarkastickou poznámku si ale podle Fialové neodpustil tiskový mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Akci bude moderovat herečka Barbora Štěpánová a ze známých osobností vystoupí třeba Quido Czerny, Jan Tuna, Bohumír Rada, Dan Přibáň, Adam Komers, Jaroslav Hutka, skupina Mydy Rabycad atd. Organizátory akcí po celé České republice jsou především občanské spolky Politika a Svědomí, EEIC, OPEN DOORS apod.

Čtěte více: Proč? Proto! Ve středu se chystají demonstrace proti Babišovi a Zemanovi