Aspoň Havlovo srdce neukradli. Opravím ho zadarmo, říká sochař

PAMÁTNÍK VÁCLAVA HAVLA

Aspoň Havlovo srdce neukradli. Opravím ho zadarmo, říká sochařNOVÉ
Památník k poctě Václava Havla byl v pondělí zase kompletní. Foto:

Foto: Echo24/Barbora Pánková

1
Domov

Barbora Pánková

Vyrvané srdce, které je součástí pomníku Václava Havla u Nové scény Národního divadla, rozčílilo autora Kurta Gebauera. Označil to za vandalský čin, který podle něj svědčí o problému některých s chováním na veřejných místech. Opravu navíc podle sochaře potřebují všechny kovové konstrukce, s nimiž někdo lomcoval. Gebauer to řekl pro deník Echo24.  

„Většinou, když se něco objeví, tak se to místo kultivuje. Problém je ve vztahu určité části populace k veřejným místům,“ uvedl sochař Gebauer s tím, že někteří u pomníku i čurali. „Je otázka času, než se stane něco horšího,“ dodal autor. 

Újmy se navíc podle něj dočkalo nejen kovové srdce v pravé části pomníku, ale také další dvě kovové konstrukce, se kterými se někdo snažil manipulovat. Jednu z nich našel Gebauer podle svých slov lehce zdeformovanou a jeden ze šroubů, které ji upevňovaly, byl vytržený. „Problém by byl kdyby se to ztratilo, Těžko by se to dávalo do kupy,“ poznamenal k tomu sochař.

Opravu proto budou potřebovat všechna srdce, která dostanou pevnější ukotvení, než jaké měly dosud. „Provedou to řemeslníci na základě konzultace se mnou,“ uvedl Gebauer s tím, že na opravu bude osobně dohlížet a nenechá si ji zaplatit. Bude stát tedy cenu materiálu. 

Jedno z kovových srdcí neznámý vandal vyrval v noci ze soboty na neděli. Pak se ho pokusil odtáhnout po schodech směrem k Divadelní ulici, kde ho nakonec nechal. Národní divadlo krátce nato zařídilo upevnění konstrukce, kterou zaplatilo ze svého provozního rozpočtu, a nyní pomník vypadá zase jako v době před incidentem. 

Památník Václava Havla, který se nachází v prostoru mezi Novou scénu Národního divadla a jeho historickou budovou, byl odhalen v říjnu 2016. Tvoří jej velké červené srdce, které lidé popsali různými vzkazy. Ostatní srdce jsou z drátů a připomínají vězení a Havlův boj proti nesvobodě. Jako první se při odhalení podepsali manželka někdejšího prezidenta Dagmar Havlová, která připojila vzkaz „Vašku, vrať se“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Neznámý vandal vyrval Havlovo srdce u Národního divadla