Neznámý vandal vyrval Havlovo srdce u Národního divadla

PAMÁTNÍK VÁCLAVA HAVLA

Neznámý vandal vyrval Havlovo srdce u Národního divadlaNOVÉ
Na památníku u Nové scény Národního divadla jedno z kovových srdcí v sobotu v noci chybělo. Foto:

Foto: Facebook/Martin Kotas

5
Domov

Barbora Pánková

Újmy se dočkalo další pražské místo, na kterém si lidé připomínají prvního českého prezidenta Václava Havla – tentokrát soubor srdcí u Nové scény Národního divadla. Jednu ze tří kovových konstrukcí ve tvaru srdce, které obklopují to hlavní červené popsané vzkazy, vyrval o víkendu neznámý pachatel a pokusil se ho odtáhnout. Redakci Echo24 to potvrdil mluvčí Národní divadla Tomáš Staněk.

Jedno z takzvaných kovových klecosrdcí, které je součástí památníku k poctě Václava Havla od sochaře Kurta Gebauera, vyrval z jeho upevnění v dlaždicích neznámý pachatel. Potom se ho pokusil odtáhnout po schodech směrem k Divadelní ulici. K incidentu došlo kolem třetí hodiny v noci na neděli.

Kovové
Kovové "klecosrdce" se neznámý pachatel pokusil odtáhnout. Foto:

Foto: Facebook/Martin Kotas

Že se na piazzettě Národního divadla, která se nachází v prostoru mezi Novou scénou a historickou budovu, něco děje, si všiml majitel Mlýnské kavárny Martin Kotas, který bydlí nedaleko. „Slyšel jsem randál, tak jsem se šel podívat. Někdo vyrval jednu z těch kovových konstrukcí. Zavolal jsem policii,“ řekl pro Echo24 Kotas, který na incident upozornil také na svém Facebooku.

Vyjádření policie redakce Echo24 zjišťuje.

Nicméně nyní v prostoru, který byl přejmenován na náměstí Václava Havla, nenasvědčuje na první pohled nic tomu, že by se památník dočkal nedávno nějaké újmy. I třetí srdce je zase na svém místě. Že se na místě něco stalo, prozrazují snad jen rzivé skvrny pod kovovou konstrukcí, které neodpovídají současnému umístění díla.

Že byla kovová konstrukce uvolněna, prozrazují nyní už jen rzivé skvrny.
Že byla kovová konstrukce uvolněna, prozrazují nyní už jen rzivé skvrny. Foto:

Foto: Echo24/Barbora Pánková

„Nedošlo naštěstí k žádnému poškození. Aktuálně je výtvarná instalace opět kompletní. Pro zpětnou instalaci jsme užili pevnějšího úchytného systému,“ uvedl mluvčí ND Staněk s tím, že škodu uhradilo Národní divadlo z provozního účtu. „Mrzí nás, že někdo cítí potřebu, ať už pod vlivem alkoholu nebo návykové látky ničit výtvarné umění ve veřejném prostou,“ dodal.

Památník Václava Havla, který vytvořil sochař Kurt Gebauer, byl odhalen v říjnu 2016. Tvoří jej velké červené srdce, které lidé popsali různými vzkazy. Ostatní srdce jsou z drátů a připomínají vězení a Havlův boj proti nesvobodě. Jako první se při odhalení podepsali manželka někdejšího prezidenta Dagmar Havlová, která připojila vzkaz „Vašku, vrať se“.

Památník k poctě Václava Havla byl v pondělí zase kompletní.
Památník k poctě Václava Havla byl v pondělí zase kompletní. Foto:

Foto: Echo24/Barbora Pánková

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Klaus chodil k Havlovi jak ke královně. Na začátku ho vždycky strašně sprdnul“