Brazilští poslanci jsou pro sesazení prezidentky. Na řadě je senát
Parlamentní drama
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prohrála hlasování o ústavní žalobě v dolní komoře brazilského parlamentu. Pro její sesazení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina, tedy 342 z 513 poslanců. Porážku ještě před koncem hlasování přiznal šéf vládní Strany pracujících. Debata by se z Poslanecké sněmovny nyní měla přesunout do Senátu, který o dalším politickém osudu první prezidentky v dějinách země rozhodne s konečnou platností.
Rousseffová je podezřelá z manipulace rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Prezidentka tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za „puč“ proti demokraticky zvolené vládě.
Hlasování o ústavní žalobě proti prezidentce se v dolní komoře parlamentu odehrávalo ve velmi zjitřené atmosféře. Zákonodárci se častovali urážkami. Opoziční poslanci se shlukli kolem mikrofonu a oslavovali každý jednotlivý hlas proti nepopulární prezidentce. Někteří zákonodárci doprovodili svoje hlasování vystřelovacími konfetami.
Jestliže Senát v samostatném hlasování impeachment podpoří, což je podle agentury Reuters pravděpodobné, mohla by se Rousseffová stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer, který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.
Čtěte také: Brazílie směřuje k sesazení prezidentky
Právě na hlasování v Senátu se chce Strana pracujících nyní zaměřit. „Boj bude nyní pokračovat v ulicích a v Senátu,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Strany pracujících José Guimarăes. „Povedeme dialog se Senátem, aby napravil krok pučistů řízených lidmi bez mravní autority,“ uvedl také podle agentury AFP. Vláda je podle šéfa štábu brazilské prezidentky Jaquese Wagnera přesvědčena, že Senát záležitost zamítne.
Ústavní žalobu na Rousseffovou podporuje podle průzkumů více než 60 procent Brazilců. Desetitisíce jejích stoupenců i odpůrců se v neděli shromáždily před sídlem parlamentu v metropoli Brasília a sledovaly debatu na velkoplošných obrazovkách. Poražení stoupenci prezidentky se však ještě před oznámením konečného výsledku začali stahovat.
Čtěte také: Sportoviště v Riu jsou vybudována na troskách domů obyvatel
Senát bude o záležitosti hlasovat 11. května. Ke vznesení oficiální žaloby na prezidentku bude třeba souhlas prosté většiny senátorů. V takovém případě by Rousseffová během čekání na konečný verdikt byla přechodně zbavena funkce, a to až na dobu 180 dní, napsala AFP.
První žena v čele Brazílie je přezdívaná „železná lady“ – pro energičnost (kupříkladu neváhala veřejně plísnit ministry) i enormní pracovní nasazení. Zpočátku se těšila vysoké popularitě, kterou však postupně poškodily rozsáhlé demonstrace proti její politice i údajná role Rousseffové v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras.