Zemanova schválnost? Pozval si šéfy koalice, Sobotka je přitom v zahraničí

ZEMANŮV PROTITAH

Zemanova schválnost? Pozval si šéfy koalice, Sobotka je přitom v zahraničíAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman pozval předsedy všech koaličních stran na jednání. Má se uskutečnit dnes v 19:30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci. Sdělil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident je od úterka na návštěvě Libereckého kraje. Termín navržené schůzky ale koliduje se zahraniční cestou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do Lucemburska, kam už z Prahy odletěl. Podle Ovčáčka už schůzku potvrdil šéf hnutí ANO Andrej Babiš a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Místo Sobotky se do Liberce vydá místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

„Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 10. května 2017 pozval předsedu vlády a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, prvního místopředsedu vlády, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ke společnému jednání, a to na 19:30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci,“ uvedl Ovčáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na Twitteru Ovčáček následně napsal, že Babiš na schůzku přijede.

 

Na setkání s veřejností v Železném Brodě prezident Zeman dnes uvedl, že má na večer pro předsedy koaličních stran nebo jejich zástupce dva návrhy, ale zveřejnit je nechtěl. Nejprve je chce předložit až jim.

Hrad pozvání zveřejnil několik minut předtím, než měl Sobotka odletět do Lucemburska na dvoudenní návštěvu. Letadlo s předsedou vlády odstartovalo z kbelského letiště před 15. hodinou. Ještě dnes večer se Sobotka má setkat s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem.

Prezident Miloš Zeman měl od pátku k dispozici řadu dní, kdy mohl svolat schůzku šéfů vládních stran, vybral si ale jediný den, kdy je předseda vlády v zahraničí. Novinářům to dnes v Lucembursku po jednání s předsedou tamní vlády Xavierem Bettelem řekl premiér Sobotka. Pozvání na dnešní večer do libereckého hotelu jej překvapilo.

Sobotka poznamenal, že on a jeho spolupracovníci se o pozvání dozvěděli z textových zpráv na letišti krátce před odletem do Lucemburska. „Pro mne to bylo překvapení. Já jsem ten návrh na odvolání ministra financí (Andreje Babiše) doručil na Pražský hrad v pátek dopoledne,“ připomněl předseda vlády.

Předsedu vlády bude na jednání s prezidentem Milošem Zemanem a ostatními šéfy koaličních stran v Liberci zastupovat první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Uvedl to mluvčí vlády Martin Ayrer.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že věří tomu, že Zeman chce na jednání hledat kompromis při řešení vládní krize. Zaorálek také uvedl, že se s premiérem Sobotkou radil o případném zrušení cesty do Lucemburska. Doporučil mu, aby návštěvu absolvoval.

Může jít o Zemanův protitah poté, co na něj koalice naléhá, aby místo návštěvy Číny odvolal ministra financí Babiše. Lidovci v úterý vyzvali Zemana, ať kvůli současné krizi neodjíždí na cestu do Číny, kterou má v plánu od 11. do 18. května. Na středečním jednání vlády přesto ministři prezidentovu cestu podpořili i přes hlasy lidovců.

V úterý se z účasti na cestě omluvili tři ministři za ČSSD včetně šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka. Ten své důvody kabinetu vysvětlil, zároveň ale doporučil hlasovat pro cestu kvůli její důležitosti. Proti cestě se tak postavili ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL), Bělobrádek se zdržel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poslanci řeší Babišovo zneužívání moci. „Můžete mě zabít, ale neodejdu“